An integrated ecodesign methodology for electrical and electronic equipment
Elektrikli ve elektronik aletler için bütünleşik bir çevreci tasarım yöntemi
  1. Tez No: 373709
  2. Yazar: İLKE BEREKETLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDE GENEVOIS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde, aşırı ve yanlış üretimden kaynaklı ciddi çevresel sorunlarla karşılaşmaktayız. Bu sorunların üstesinden gelmek için, ürünlerin tüm yaşam döngüleri boyunca ortaya çıkardıkları çevresel sorunları yok etmeyi ya da en aza indirmeyi hedefleyen, ama bunları yaparken ürünün kalite, maliyet, işlevsellik, estetik, vb. özelliklerinden ödün vermeyen çevreci tasarım yöntemi kullanılmalıdır. Bu tezin amacı, bütünleşik basit bir çevreci tasarım yöntemi sunmaktır. Yapılan çalışmalar, üreticilerin çevreci tasarım uygularken yalnızca çevresel parametrelere odaklandığını, kalite ve maliyeti görmezden geldiklerini göstermektedir. Ayrıca üreticiler, çevreci tasarım tekniklerini karmaşık, pahalı bulmakta, ayrıntılı ürün bilgisi istediğini düşünmekte, ve bu teknikleri tasarım aşamasının son evrelerinde kullanmaktadır. Bu tezde önerilen yöntemde, üreticilerin gereksinimlerini karşılamak için, önce ürünün en önemli çevresel etki ve nedeni, bağımlılık ilişkilerini dikkate alan Analitik Ağ Süreci kullanarak bulunmuştur. Ardından, basitleştirilmiş çevresel değerlendirmeyle, ürünün çevreye en çok zarar veren yaşam döngüsü saptanmıştır. Buna koşut olarak, çevreci tasarım geliştirme stratejilerini belirlemek amacıyla üç aşamalı Çevre için Kalite Fonksiyon Göçerimi uygulanmıştır. Paydaş görüşlerinin ağırlıklandırılması için, Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılmıştır. Son olarak, Yaşam Döngüsü Maliyetlendirme analizi yapılmış, üretici için en olurlu çevreci geliştirme stratejileri belirlenmiştir. Önerilen yöntem, elektrikli ve elektronik aletler sınıfının bir üyesi olan el blender?ı için uygulanmıştır. Bu ürün sınıfı, zehirli maddelerle çevreye zarar vermekte ve kaynak tükenimine yol açmaktadır. Bu çalışma, mevcut yazına, ayrıntılı ürün bilgisi gerektirmeyen, erken tasarım aşamalarında kullanılabilen, çevre, maliyet ve kaliteyi birlikte gözterek bütünsel bir yaklaşım sunan bir çevreci tasarım yöntemi geliştirerek katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, we face the severe environmental problems caused by excessive and wrong production. Ecodesign, a method aiming to delete or reduce environmental problems occurred during whole life cycle of the products, without compromising the quality, cost, functionality, etc. of the product, should be used to overcome these problems. The aim of this thesis is to provide an integrated simplified ecodesign methodology. The studies show that producers focus generally on environmental parameters in ecodesign, ignore cost and quality ones. They find ecodesign methods complicated and expensive, requiring detailed data, and use them mostly in late design stages. At the proposed methodology, to fulfill producers? needs, the most important environmental aspect and impact are first found through Analytic Network Process, a technique able to deal with interdependencies among aspects and impacts. Then, the most significant life cycle phase of the product is obtained by a simplified environmental assessment approach. In parallel, a three phased Quality Function Deployment for Environment is applied in order to get the ecodesign improvement strategies including quality parameters. Fuzzy Analytic Hierarchy Process is used to weight the stakeholders? views. Finally, a Life Cycle Costing analysis is done and feasible strategies are selected. The application is done for hand blender, a member of electrical and electronic equipment, which mostly harm the environment and cause resource depletion. The proposed methodology contributes to the literature by not requiring detailed information about the product, being suitable for use in early design stage, by providing a holistic approach considering environment, cost and quality.