Automation level optimization for an automobile assembly line
Bir otomobil montaj hattı için otomasyon seviyesi optimizasyonu
  1. Tez No: 373711
  2. Yazar: YUSUF GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ŞEBNEM AHISKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarih boyunca otomotiv sektörü, büyük öneme sahip bir sektör olmuştur. Montaj hattı tasarımı imalatın başarısında hayati öneme sahiptir, çünkü hem üretimin maliyetini hem de üretkenliğini doğrudan etkiler. Montaj hatları manuel, otomatik veya yarı-otomatik olarak tasarlanabilir.Otomobil üretimi belli bir seviyeye kadar otomasyon gerektiren karmaşık bir süreçtir. Otomatize edilmiş montaj hattı, yüksek yatırım maliyetine sahiptir çünkü pahalı otomasyon ekipmanları gerektirir. Manuel montaj ise yüksek işçilik maliyetine sahipken düşük ekipman maliyeti gerektirir. Montaj hattının otomasyon seviyesi, manuel istasyonlarda yapılan iş miktarına kıyasla robotik istasyonlarda yapılan iş miktari dikkate alınarak hesaplanır. Bu tezde, görevlerin manuel ya da robotlarla yapılabildigi bir otomobil montaj hattı için otomasyon seviyesinin en iyilenmesi problemi dikkate alınmıştır. Amaç, yatırım, işçilik ve işletim maliyetlerinden oluşan toplam maliyeti en küçükleyen ve tüm sistem gereklerini sağlayan bir otomasyon seviyesini belirlemektir. Montaj hattını oluşturacak istasyon tiplerini ve hangi istasyona hangi görevlerin atanması gerektiğini belirlemek için bir tamsayılı programlama modeli önerilmiştir. Modelin kısıtları, Türkiye'deki bir otomobil üreticisinin gövde üretim hatlarında üretilen ticari bir modele ilişkin gerçek veriler temel alınarak tanımlanmıştır. Sayısal deneyler yapılarak, işçilik maliyeti ve yıllık talep miktarındaki değişimlerin optimum otomasyon seviyesi ve hat konfigürasyonu üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The automotive sector has been one of the industries with greatest importance throughout the history. The design of assembly lines plays a crucial role for the success of manufacturing since it affects both the manufacturing cost and productivity. Assembly lines can be manually operated, automated, or of mixed design. Automotive manufacturing is a complicated process that requires automation to some extent. Automated assembly has low labour cost but very high capital costs because of the expensive automation equipment required, while manual assembly is characterized by high labour costs and low capital costs. Automation level is calculated considering the amount of tasks performed using automation versus using labour in the workstations of the assembly line. The problem considered in this thesis is to determine the optimum level of automation for an automobile assembly line where tasks can be performed either manually or using robots. The aim is to determine the level of automation which minimizes the total cost of investment, labour and operations while meeting overall requirements. We propose a mixed integer programming model in order to determine the types of workstations to be used in the assembly line as well as task assignments to workstations. The constraints of the model are defined based on a real case regarding the assembly of a commercial vehicle in an automobile manufacturing plant in Turkey. A numerical experimentation is done to see the effects of unit labour cost and annual demand on the optimum line configuration and automation level.