Multi-criteria decision making approaches for supplier selection
Tedarikçi seçimi için çok ölçütlü karar verme yaklaşımları
  1. Tez No: 373710
  2. Yazar: MEHTAP DURSUN USTA
  3. Danışmanlar: PROF. E. ERTUĞRUL KARSAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tedarik zinciri, hammadde temini, hammaddelerin nihai ürünlere çevrilmesi ve nihai ürünlerin müşterilere dağıtılması aşamalarını içeren süreçlerden oluşmaktadır. Sürekli artan rekabet ortamında, firmaların rekabet avantajı elde edebilmeleri için tedarik zinciri yönetimi stratejilerini çevresel etmenlere uyum sağlayacak şekilde düzenlemeleri gerekmektedir. Tedarik zincirinin amaçlarını gerçekleştirmede tedarikçi performansı önemli bir role sahiptir.Bu çalışmanın amacı tedarikçi seçimi problemi için kalite fonksiyonu yayılımından (KFY) yararlanan bulanık çok ölçütlü grup karar verme algoritmaları geliştirmektir. Bu tez kapsamında önerilen algoritmalar KFY'yi çok ölçütlü karar verme aracı olarak kullanmakta ve tedarikçi seçim ölçütlerinin ve tedarikçilerin değerlendirmelerinin alt ve üst sınırlarını belirleyebilmek için ilişkili iki kalite evi oluşturmaktadır. Birinci ve ikinci yöntemde tedarikçi seçim ölçütlerinin ve tedarikçi değerlendirmelerinin alt ve üst sınırları bulanık ağırlıklandırılmış ortalama yöntemi kullanılarak hesaplanmaktadır. Üçüncü yaklaşım ise bulanık verilerin birleştirilmesi ve ikili sözel gösterim yöntemlerini kullanmaktadır.Geliştirilen yaklaşımların uygulanması amacıyla tıbbi malzeme tedarik problemi seçilmiş ve özel bir hastaneden veri temin edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda ilk iki yöntem aynı sıralamayı vermektedir. Buna göre tedarikçi 1 en uygun tedarikçi olarak belirlenmiştir. Tedarikçi 7 ise ikinci sırada yer almaktadır. Üçüncü algoritma kullanıldığında tedarikçi 7'nin ilk sırada, tedarikçi 1'in ise ikinci sırada yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Supply chain is composed of a complex sequence of processing stages, ranging from raw materials supplies to the delivery of end products. In the context of supply chain management, supplier selection is considered as one of the key issues faced by operations and purchasing managers to remain competitive.The objective of this thesis is to propose fuzzy multi-criteria group decision making approaches based on quality function deployment (QFD) for supplier selection. The procedures used in this thesis consider QFD planning as a fuzzy multi-criteria group decision tool and construct two interrelated house of quality matrices to compute the weights of supplier selection criteria and the ratings of suppliers. The first and second developed approaches employ fuzzy weighted average method to calculate the upper and lower bounds of the weights of supplier selection criteria and the ratings of the suppliers. The third proposed approach utilizes the fusion of fuzzy information and the 2-tuple linguistic representation model.In order to illustrate the application of the proposed decision making methods to medical supplier selection problem, a case study conducted in a private hospital is presented. The first two of the proposed methods yield the same ranking. Supplier 1 is determined as the most suitable supplier, which is followed by supplier 7. Using the third proposed algorithm, supplier 7 is determined as the most suitable supplier, which is followed by supplier 1.