Öğretmen adaylarının öğrenme, davranış ve zihinsel süreçler ile ilgili nörofizyolojik algılarının incelenmesi
Determination of their neurophysiological level of perception regarding learning, behaviour and mental processes of teacher candidates
  1. Tez No: 373762
  2. Yazar: SEDAT AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SÜLÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının öğrenme, davranış ve zihinsel süreçler ile ilgili nörofizyolojik algı düzeylerini belirlemektir. Deneysel olmayan araştırma modellerinden tarama modeli ile yapılmış olan bu çalışmanın örneklemini Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi çeşitli bölümlerindeki toplam 378 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde geliştirilen ve geçerlilik-güvenirlilik çalışması yapılan“Nörofizyolojik Algı Ölçeği: Öğretmen Adaylarının Algılarını Ölçmeye Yönelik (NAÖ)”ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin gerekli kodlamaları yapıldıktan sonra SPSS 15 paket programına aktarılarak ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yapılmıştır. Verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesi sonucunda, ölçeğin birinci ve ikinci faktörlerinin yüksek derecede güvenilir, üçüncü faktörün oldukça güvenilir oldukları (faktör-1 α=,90, faktör-2 α=,86 ve faktör-3 α=,76) ve ölçeğin genel güvenirliliğinin ise yüksek derecede olduğu (α=,95) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine their neurophysiological level of perception regarding teacher candidates' learning, behaviour and mental processes. Total of 378 students in various departments in Faculty of Education, Erzincan University took part in the research as study population that was made by survey model from non-experimental research design. Neurophysiological Perception Scale generated in the process of data collection, and made the study of validity and reliability was used to measure Perceptions of Teachers candidates. One-Way Anova was used for unrelated samples by transfering codificateddata to SPSS 15 package programme. As a result of statistical analysis of data, it has been found that the scale factors of the first and second is highly reliable (factor-1 α=,90 ve factor-2 α=,86), and the third factor is rather highly reliable (factor-3 α=,76), and the total scale is high degree reliable (α=,95).