Kimyasal banyo tekniği kullanılarak cam ve ITO altlık üzerine CdO nanoyapıların büyütülmesi ve karakterizasyonu
Growth and characterization of CdO nanostructures on glass and ITO substrates by chemical bath deposition technique
  1. Tez No: 373763
  2. Yazar: TUBA SAKAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERCAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada kimyasal banyo tekniği kullanılarak cam ve ITO altlık malzemelerin üzerine CdO ince filmler büyütülmüştür. Her bir numuneye 400 ºC'de 2 saat tavlama işlemi uygulanmıştır. Elde edilen filmlerin X-ışını kırınımı (XRD) analizleri ile kristal yapıları, tane büyüklükleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile film yüzeyi üzerindeki nanoyapıların şekilleri büyüklükleri ve yüzey dağılımları, ultraviolet spektrofotometre (UV) ile optik özellikleri incelenmiştir. Bu analizler sonucunda kullanılan çözeltinin ve tavlama işleminin CdO ince filmlerin fiziksel özelliklerinde bazı değişikliklere neden olduğu kaydedilmiştir. Çalışmada elde edilen deneysel bulgular literatürde verilen çalışmalarla karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, CdO thin films were deposited on glass substrates and ITO by using chemical bath deposition technique. Each samples were annealed for 2 hours at 400 ºC. Crystal structures and grain sizes of as deposited thin films were characterized by X -ray Diffraction Spectroscopy (XRD), sizes, forms and surface distribution of nanostructures on surface of the films were characterized by Scanning Electron Microscopy (SEM), optical properties of the films were characterized by Ultraviolet Spectroscopy (UV). As a result of this analysis, it was observed that using solution and annealing process has led to change of same physical properties of CdO thin films. The experimental results obtained in the study were compared to the literature studies and similarities and differences of them were interpreted.