Çok değişkenli uyarlanabilir regresyon zincirlerinin irdelenmesi ve bir uygulama
A research on multivariate adaptive regression spline and a application
- Tez No: 373765
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Genelleştirilmiş Doğrusal Modellerin (GLM) ve zincirlerin (splayn) teorik yapısından, birçok alanda kendine uygulama imkanı bulan ve zincir yapısını kullanan Çok Değişkenli Uyarlanabilir Regresyon Zincirleri (MARS) tekniğinin temel kavramlarından, modelin uygulama adımlarından, yapılan bazı çalışmalardan, tekniğin avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Tezin uygulama bölümünde, öğrencilere yapılan anket den elde edilen veri seti ile SPM 7 paket programının MARS modülü kullanılarak model kurulmuştur. Elde edilen en uygun modele ait değerler ile kullanılan değişkenler arasındaki etkileşimler incelenmiştir. Bu bağlamda, MARS tekniğinin kategorik ve sürekli değişkenler arasındaki etkileşimlerin uygulanabilirliği ve tüm analizlerde istikrarlı ve başarılı tahminler ortaya koyduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study was mentioned about advantages and disadvantages of the technique, some studies, application steps of model, main concepts Of Multivariate Adaptive Regression Splines (MARS)'s technique using the splayn structure and finds posssibility of its application in many areas and theoretical structure of Generalized Linear Models (GAM) and spline. In the application section of the thesis, data sets obtained with the students questionnaire were established model used to MARS modul of SPM 7 software package students survey data sets obtained with the SPM software package of 7 MARS model is built using modules.