Aromatik amin içeren yeni Schiff bazı ligandlarının sentezi, karakterizasyonu ve bazı metal komplekslerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of new Schiff base ligands containing aromatic amines and investigation of some metal complexes
- Tez No: 373766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜMEYRA TUNA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, aromatik aldehitler (5-metoksisalisilaldehit ve 5-metilsalisilaldehit) ile o-aminofenol'ün reaksiyonundan yeni Schiff bazı ligandları [5-metoksisalisiliden-o-aminofenol (L1H) ve 5-metilsalisiliden-o-aminofenol (L2H)] p-toluen sülfonik asit katalizörlüğünde etil alkol ortamında uygun sıcaklık şartlarında sentezlendi. Bu Schiff bazı ligandları ile Co+2, Ni+2, Cu+2 ve Zn+2 asetatları reaksiyona sokularak sekiz farklı kompleksi mutlak EtOH'de sentezlendi. Schiff bazları ve komplekslerinin yapıları, elementel analiz, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, manyetik süsseptibilite ve termogravimetrik analiz (TGA) ile aydınlatıldı. Komplekslerde, Schiff bazlarıının metal iyonuna imin azotu ve karbonil oksijeninden bağlanarak iki dişli şelat olarak davrandığı ve yine bütün komplekslerde M:L oranının 1:2 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, new Schiff base [5-methoxysalicylidene-o-aminophenol (L1H) and 5-methylsalicylidene-o-aminophenol (L2H)] was synthesized by the reaction of aromatic aldehydes, 5-methoxysalicylaldehyde and 5-methylsalicylaldehyde with o-aminophenol. Using these ligands, eight different complexes of Co(II), Ni(II), Cu(II) and Zn(II) in acetate forms were synthesized in pure EtOH. Schiff bases obtained has been characterized by their elemental analyses, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, magnetic susceptibility and thermogravimetric analyses (TGA). All of the Schiff bases was found to be bidentate ligands involving the imino nitrogen and carboxyl oxygen atoms in the complexes. Metal to ligand ratio were found to be 1:2 for all of the complexes