Ege bölgesinde geleneksel olarak nohut mayası ile üretilen simit ekmeği yapımının optimizasyonu
The optimization of traditionally production of chickpea-leavened simit ekmegi in Aegean region
  1. Tez No: 373783
  2. Yazar: SELMAN KASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi'nde geleneksel olarak üretilen nohut mayalı simit ekmeği yapımında nohut çeşidinin etkisi araştırılmıştır. Hammadde olarak unda, nohut çeşitlerinde, fermantasyon sıvılarında (nohut mayası) ve simit ekmeklerinde analizler gerçekleştirilmiştir. Fermantasyon sıvılarında mikrobiyolojik analizler (toplam aerobik mezofilik canlı sayımı, laktik asit bakterileri), protein indirgenmesi ve şeker bileşenleri tayini 16 saat süresince 4 saatlik aralıklarla; pH, titre edilebilir asitlik, serbest yağ asitliği, nişasta çözünmesi-indirgenmesi, indirgen şeker ve serbest amino asit miktarı tayinleri ise 16 saat süresince 2 saatlik aralıklarla yapılmıştır. Simit ekmeklerinde ise; pH, titre edilebilir asitlik, nem miktarı, su aktivitesi, pişme kaybı, hamur verimi, ekmek verimi, spesifik hacim ölçümü, hacim verimi, doku profil analizi, ekmek içi renk ölçümü, duyusal değerlendirme ve aroma bileşenleri analizleri gerçekleştirilmiştir. Fermantasyon sıvılarında yapılan analizler sonucunda, fermantasyon süresi ve nohut cinsi interaksiyonunun pH, titre edilebilir asitlik, serbest yağ asitliği, nişasta çözünmesi-indirgenmesi, indirgen şeker ve serbest amino asit değerleri üzerinde etkili olduğu görülmüştür (p0.05). Simit ekmeklerinin hamur verimi değerlerinin üç örnekte de aynı olduğu; pişme kaybı, ekmek verimi, spesifik hacim ve hacim verimi değerlerinin birbirinden farklı olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this project effect of chickpea type on commercially produced chickpea-leavened“simit ekmeği”in Aegean Region is investigated. certain chemical, physical and microbial analyses have carried out in chickpea flour, fermentation liquid and bread. Microbiological analyses in fermentation liquid, protein degradation and mono-disaccharides were performed by 4 hours intervals, while pH, acidity, free fatty acids, reducing sugars, free amino acid analysis were performed by 2 hours intervals in 16 hours period. pH, acidity, moisture, Aw, baking loss, dough yield, bread yield, specific volume, volume yield, TPA, bread crumb color, sensory analysis were carried out in bread samples. As a result of fermentation liquid analysis, it was observed that interaction of fermentation time and chickpea type on pH, acidity, free fatty acids, starch degradation, reducing sugar, free amino acids was important (p0.05). Simit breads did not differ in terms of dough yield (p>0.05), while baking loss, bread yield, specific volume and volume yield differed in breads (p0.05).