Lineer olmayan diferensiyel denklemlerin belli bir sınıfının yaklaşık çözümleri için fermat sıralama yöntemi
Fermat collocation method for approximate solutions of a certain class of nonlinear differential equations
  1. Tez No: 373794
  2. Yazar: DİLEK TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YALÇINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez altı bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde giriş kısmı anlatılmıştır. İkinci bölümde tez için gerekli temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde, lineer olmayan diferansiyel denklem ve denklem sistemlerinin yaklaşık çözümlerinin Fermat polinomları cinsinden bulunması için yöntem geliştirilmiştir. Beşinci bölümde ise yöntemi açıklayan lineer olmayan diferansiyel denklem ve denklem sistemleri ile ilgili örnekler çözülmüş, bu örneklerin hata analizleri yapılmış ve grafikleri çizilmiştir. Son olarak altıncı bölümde de örneklerin hata analizleri incelenerek yöntemin iyi çalıştığı ve kullanılabilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first chapter, the introduction is given. The second chapter deals with the preliminaries, necessary definitions that will be needed for later use. In the third and fourth chapters, a method is investigated in terms of Fermat polynomial solutions for getting approximate solutions of nonlinear differential equation and equation systems. In the fifth chapter, examples about the nonlinear differential equation and equation systems have solved by using this method, the error analysis and graphics are given here. Finally in the sixth chapter, we conclude that this method works well and it can be useable by examining error analysis of examples.