Kuluçkada çıkış döneminde farklı sıcaklık uygulamalarının kuluçka sonuçları ve etlik piliç performansı üzerine etkileri
The effects of different eggshell temperatures during hatching period on incubation results and broiler
- Tez No: 373851
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırma, kuluçkada çıkış döneminde farklı sıcaklık uygulamalarının kuluçka sonuçları ve etlik piliç performansı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, 42 haftalık yaşta aynı damızlık sürüden elde edilen 55 - 65 g ağırlığa sahip toplam 1 800 yumurta kullanılmıştır. Yumurtalar sıcaklık uygulamaları için rastgele 3 gruba ayrılmış ve benzer koşulların sağlandığı gelişim makinasında ilk 18 günlük dönemde 37,2oC sıcaklık ve %54 bağıl nem koşullarında kuluçkalandırılmıştır. Transfer işlemi sonrası, 19-21. günler arasında üç farklı sıcaklık uygulaması yapılmıştır: 1- Kontrol grubu: (36,8 - 37,0˚C), 2- Günde 3 saat süreyle yüksek sıcaklık uygulaması: (38,8 - 39,0˚C), 3- Sürekli yüksek sıcaklık uygulaması: (38,8 - 39,0˚C). Çıkış günü, civcivler tek tek tartılarak civciv çıkış ağırlıkları saptanmış ve her uygulama grubu için satılabilir civciv oranı, ıskarta civciv oranı ve geç dönem embriyonik ölüm oranı hesaplanmıştır. Uygulamaların etlik piliç performansına etkilerini belirlemek amacı ile yetiştirilen civcivler, besi dönemi süresince her üç uygulama grubunda haftalık tartımlar yapılarak canlı ağırlıkları, haftalık yem tüketimleri belirlenmiş ve bu verilerden yararlanarak canlı ağırlık kazancı, kümülatif yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı hesaplanmıştır. Dönem sonunda (42. gün) her uygulama grubundan 20 adet etlik piliç (10 erkek/10 dişi) rastgele seçilerek kesilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different eggshell temperatures during hatching period on incubation results and broiler performance. A total of 1 800 eggs with an avarage of 55-65 g was obtained from 42 weeks of broiler breeder flock. The eggs were randomly divided into three groups for temperature applications and placed in an incubator with same conditions as 37,2°C temperature and 54% relative humidity, during the first 18 days of incubation. After transfer to hatcher, three different temperature manipulations were applied between 19 and 21 days of incubation: 1- Control group: (36,8-37,0˚C), 2- High temperature application for 3 hours daily (38,8 - 39,0˚C), 3- Continuously high temperature application (38,8 - 39,0˚C). On hatching day, the chicks were weighed by individually. Saleable chick rate, cull chick rate and late term embryonic mortality rate were calculated for each application group. To determine the effects of temperature manipulations during hatching period on broiler performance, the chicks were reared under same conditions. During the growing period live weights and feed consumption of broilers in each groups were determined weekly and live weight gain, cumulative feed consumption, feed conversion rate were calculated. At the end of the growing period (42 days), a total of 20 broilers (10 male/10 female) from each group were randomly slaughtered.