Kuluçkalık yumurtalarda embriyonal dönemde düşük ve yüksek sıcaklık uygulamalarının kuluçka sonuçları ve civciv cinsiyet oranlarına etkileri
The effects of low and high temperature applications in the embrional period on hatch results and chick gender ratios in hatching eggs
- Tez No: 754683
- Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, inkübasyonun farklı embriyonal döneminde uygulanan sıcaklık uygulamalarının Atak-S ve Isa Tinted ana damızlık sürülerinden elde edilen yumurtaların kuluçka sonuçları, cinsiyet oranı, civciv kalitesi ve civciv performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla Atak-S ve Isa Tinted yumurtacı tavuk genotiplerinden elde edilen kuluçkalık yumurtalarda kuluçkanın farklı günlerinde (3-6 ve 16-18. Günler) farklı makine hava sıcaklık uygulamalarının kuluçka sonuçları civciv kalitesi ve cinsiyet oranları üzerine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiş ve bu amaçla iki deneme yürütülmüştür. 48 haftalık Atak-S (deneme 1) ve 45 haftalık yaşlarda Isa Tinted (deneme 2) olmak üzere iki bağımsız deneme yürütülmüştür. Deneme materyali olan yumurtalar her iki denemede de rastgele 5 gruba ayrılmıştır. Oluşturulan deneme grupları; Kontrol (K): kuluçka sırasında faklı sıcaklık profili uygulanmayan standart kontrol grubu; EDD (erken dönem düşük): yumurtalar kuluçkanın 3. ve 6. günlerinde 2 saat süreyle 36.6, 36.8 ve 37.0°C sıcaklıklara maruz bırakılması, EDY (erken dönem yüksek): yumurtalar kuluçkanın 3. ve 6. günlerinde 2 saat süreyle 38.1, 38.3 ve 38.5°C sıcaklıklara maruz bırakılması, GDD (geç dönem düşük): yumurtalar kuluçkanın 16. ve 18. günlerinde 2 saat süreyle 36.6, 36.8 ve 37.0°C sıcaklıklara maruz bırakılması, GDY (geç dönem yüksek): yumurtaların kuluçkanın 16. ve 18. günlerinde 2 saat boyunca 38.1, 38.3 ve 38.5°C sıcaklıklara maruz bırakılması. Sıcaklık uygulamalarının kuluçka sonuçları ve cinsiyet oranı bakımından istatiksel olarak önemli farklar tespit edilmiştir (P0.05). Farklı sıcaklık uygulamalarının cinsiyet üzerine önemli etkisi olmuştur (P0.05). İkinci denemede bakımından ise en yüksek Tona skoru EDD, GDD ve GDY muamele grupların civcivlerinden elde edilip en düşük kontrol grubundan elde edilmiştir. Ancak EDY muamele grubu civcivleri ile istatiksel olarak benzer Tona skoruna sahip olmuştur (P>0.05). Sonuç olarak Atak -S için erken dönem düşük sıcaklığın dişi/erkek oranında dişiler lehine etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the application incubator temperatures at different embryonal stages during incubation on hatching results, sex ratio, chick quality, and chick performance of eggs obtained from Atak-S and Isa Tinted parent stock breeder flocks were investigated. For this purpose, it was aimed to determine the effects of different machine air temperature applications on hatching results, chick quality and male/female chick ratios on the 3-6 and 16-18 days of hatching in hatching eggs obtained from Atak-S and Isa Tınted layer hen genotypes, and two experiments were carried out for this purpose. Two independent trials were conducted, 48 Atak-S (trial 1) and 45 Isa Tinted (trial 2) weeks old. Eggs were randomly divided into 5 groups as follow; Control (K): no heat treatment during incubation; EDD (early low): eggs were exposed to a temperatures profile of 36.6, 36.8, and 37.0°C for 2 hours during 3rd and 6th days of incubation, EDY (early high): eggs were exposed to a temperature profile of 38.1,38.3 and 38.5 °C for 2 hours during 3rd and 6th days of incubation, GDD (late low): eggs were exposed to a temperatures profile of 36.6, 36.8, and 37.0 °C for 2 hours during 16th and 18th days of incubation, GDY (late high): eggs were exposed to temperatures of 36.6, 36.8, and 37.0°C for 2 hours during 16th and 18th days of incubation. Significant difference was determined in terms of hatching results and sex ratio of different temperature treatments during incubation (P0.05). In terms of early embryonic mortalities (EEM), the control and GDY treatment groups had a higher mortality rate compared to the other treatment groups (P0.05). The application of different temperature treatments had a significant effect on gender (P0.05). The EDY treatment group (47.55%) had the lowest female ratio among the treatment groups (P0.05). In terms of middle embryo mortality (MEO), the highest was detected in the control group, and the lowest was found in the EDY group. However, no difference was found between the other treatment groups (P>0.05). In terms of gender rate no statistically significant difference was found between the treatment groups (P0.05). There was no statistically significant difference in relative organ weights in the first trial (P>0.05). In the second trial, the difference in yolk sac and heart rates was significant (P0.05). In the second trial, the highest Tona scores was obtained from the chicks of the EDD, GDD and GDY treatment groups, and the lowest was obtained from those of control group. However, EDY treatment group chicks had statistically similar Tona scores with chicks (P>0.05). In conclusion, we found that early period low temperature may be effective in favor of females in female/male ratio for Atak –S chicks.