N-N tipi elektron çekici grupların çeşitli metal komplekslerinin sentezi ve karbon dioksitin halkalı karbonatlara dönüşümünde katalitik etkinlikleri
N-N type of electron-withdrawing groups in a variety metal complexes synthesis and catalytic activities in transformation of carbon dioxide to cyclic carbonate
- Tez No: 373878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Başlıca enerji kaynağı olan fosil yakıtların yan-ürünü olarak ortaya çıkan CO2 küresel ısınmanın en önemli sorumlusudur. Bilim insanları son zamanlarda alternatif enerji kaynaklarını ve gelişen sistemlerle CO2?in kimyasal yararlılığını araştırmaktadırlar. Ancak düşük reaktivite göstermesinden dolayı geri dönüşümü ile ilgili çok az uygulanabilir yöntemler vardır. Bu çalışmada 2-(2-pridil)benzimidazolun elektron çekici gruplar (4-klorobenzilklorür, 2,4-diklorobenzilklorür, 2,3,4,5,6-pentaflorobenzilbromür, 4-florobenzilbromür) bağlı N-N tipi ligantların ve bunların çeşitli metal (Ru,Cu,Zn,Pd) komplekslerinin sentezi ve bu komplekslerin karbon dioksitin halkalı karbonatlara dönüşümünde katalitik etkinlikleri incelendi. Aynı reaksiyon şartlarında en aktif metal kompleksi belirlendi. En aktif katalizör tesbitinden sonra çeşitli parametreler (epoksit,sıcaklık, basınç,süre) değiştirilerek optimum koşullarda halkalı karbonat elde edilmesi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
As a by-product of fossil fuels is the main energy source, the resulting CO2 is the most important responsible for global warming. Scientists have recently been investigating the usefulness of chemical CO2 systems and developing alternative sources of energy. However, due to the low reactivity for recycling very few viable methods are of. In this study, 2 ? (2-pyridyl) benzimidazole- N-N type electron withdrawing ligands (4-klorobenzilklorür, 2,4-dichlorobenzylchloride, 2,3,4,5,6-pentaflorobenzilbromür, 4-florobenzilbromür) and their various metal complexes (Ru, Cu , Zn, Pd) synthesized and of these complexes catalytic activities carbon dioxide conversion of cyclic carbonates were evaluated. The active metal complex, the reaction conditions were the same. After confirmation of the active catalyst of the various parameters (epoxide, temperature, pressure, time) was investigated by changing the optimum conditions to obtain cyclic carbonate.