Şanlıurfa ilinde biber yetiştirme alanlarında Physalis spp. bitkilerinde yaprak bitleriyle taşınan virüslerin tespit edilmesi
Detection of viruses transmitted by aphids on Physalis spp. plants in pepper growing areas in Sanliurfa province
- Tez No: 373887
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma, biber yetiştirilen alanlarda Physalis spp. bitkilerinden biber bitkilerine yaprak bitiyle taşınan virüsleri tespit etmek amacıyla 2013 yılında Şanlıurfa'nın Haliliye, Birecik, Suruç ve Bozova ilçelerinde yürütülmüştür. Çalışmanın yapıldığı alanlardan toplanan 36 adet biber örneği ve 36 adet Physalis spp. örneği olmak üzere toplam 72 adet örnek Double-antibody sandwich enzyme linked immunosorbent assay (DAS-ELISA) yöntemiyle Potato Virus Y (PVY), Cucumber Mosaic Virus (CMV), Alfalfa Mosaic Virus (AMV), Tobacco Etch Virus (TEV) ve Pepper Mottle Virus (PepMoV)'e karşı testlenmiştir. Haliliye, Birecik ve Bozova ilçelerinden toplanan biber ve Physalis spp. örnekleri %100 oranında PVY, CMV ve TEV virüsleri ile bulaşık olduğu tespit edilirken, Suruç ilçesinden toplanan örneklerde CMV ve TEV saptanmıştır. Çalışmanın yürütüldüğü alanlardan toplanan örneklerde AMV ve PepMoV'ye rastlanmamıştır. Ayrıca çalışmada yaprak bitleriyle Physalis spp. bitkilerine taşınan virüsler ile biber bitkilerine taşınan virüsler arasında bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları Physalis spp. bitkilerinin bölgede yaprak bitleriyle taşınan virüslerin saptanmasında önemli bir konukçu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for purpose of detection of viruses transmitted by aphids from Physalis spp. plants to pepper plants in pepper growing areas in Haliliye, Birecik, Bozova, Suruç districts of Şanlıurfa province in 2013. Totally 72 samples of 36 Physalis spp. and 36 pepper plants collected from the working area were tested for Potato Virus Y (PVY), Cucumber Mosaic Virus (CMV), Alfalfa Mosaic Virus (AMV), Tobacco Etch Virus (TEV) and Pepper Mottle Virus (PepMoV) by Double-antibody sandwich enzyme linked immunosorbent assay (DAS-ELISA). While PVY, CMV and TEV viruses were detected in proportion as %100 in samples of peppers and Physalis spp. plants from Bozova, Birecik and Haliliye districts, CMV and TEV viruses were detected in Suruç district. In none of all areas AMV and PepMoV viruses were detected. Also it was detected that there is no difference between Physalis spp. and pepper plants about their virus infection transmitted by aphid. Results of this research demonstrated that Physalis spp. is an important reservoir plant for virus transmitted by aphids in pepper growing areas.