Şanlıurfa ilinde pamuk bitkisinde Thrips spp. ve Tetranychus spp.'nin popülasyon yoğunluğuna bitki aktivatörünün etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of plant activator on the population density of Thrips spp. and Tetranychus spp. of cotton plant in Sanliurfa province
  1. Tez No: 373888
  2. Yazar: FERİT ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, 2013 yılında pamukta yapraktan uygulanan bitki aktivatörünün pamuk bitkisinde Thrips spp. ve Tetranychus spp. populasyonlarına ve kütlü pamuk verimi üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla Şanlıurfa'da yürütülmüştür. Çalışma, Stoneville 468 pamuk çeşidinde üç tekerrürlü tesadüf parselleri deneme desenine göre yapılmıştır. Bitki aktivatörü pamuk bitkisi 4-6 yapraklı olduğu dönemden itibaren 15 gün ara ile üç kez uygulanmıştır. Sonuç olarak, yaprak gübresi olan bitki aktivatörünün Thrips ssp. ve Tetranychus spp. populasyon yoğunluğuna istatistiksel olarak etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Deneme alanlarında doğal düşman türlerinden Heteroptera takımından Deraeocoris spp., Geocoris spp., Nabis spp., ve Orius spp., Coleoptera takımından Adonia variegata, Coccinella semptempunctata ve Scymnus spp., Neuroptera takımından Chrysoperla carnea ve örümcekler (Arenea) tespit edilmiştir. Bitki aktivatörünün uygulandığı parselde kütlü pamuk verimi yönünden istatistiki olarak önemli derecede verim artışının (%59.9) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Sanliurfa province in 2013, in order to determine the effects of plant activator on the population density of Thrips ssp. and Tetranychus spp. and the effects on cotton yield. The study was carried out according to randomized block design with three replications on Stoneville 468 cotton cultivar. Plant activator was applied three times with 15 days interval when cotton plant had 4-6 leaf stages. The results showed that the plant activator had no significant effect on the population density of Thrips ssp. and Tetranychus spp. The following natural enemies; Deraeocoris spp, Geocoris spp., Nabis spp., Orius spp from Heteroptera order, Adonia variegata, Coccinella semptempunctata and Scymnus spp. from Coleoptera order, Chrysoperla carnea and spiders (Arena) from Neuroptera order were determined in the experemintal areas. In plant activator applied area a significant yield increase on cotton (59.9%) was evident.