Dikobaloksim ve organodikobaloksimlerin hazırlanması ve değerlendirilmesi
Preparation and evaluation of dicobaloximes and organodicobaloximes
- Tez No: 373898
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada yeni bir seri aksiyal ligandların köprü oluşturduğu kobaloksim/organokobaloksim (1-12) kompleksler uygun koşullar (2 saat, 100 oC ve 1.6 MPa basınç) altında organik çözücü kullanmaksızın farklı epoksitler ile karbon dioksitin siklo katılması ile halkalı karbonat sentezi için etkili ve uygun maliyetli katalizörler olarak belirlendi. Bu reaksiyonlar 4-dimetilaminopiridin (DMAP), piridin (Py), trietil amin (NEt3) veya trifenil fosfin (PPh3) gibi yardımcı katalizör olduğu veya olmadığı şartlarda gerçekleştirildi. Bu deneylerde yardımcı katalizörün lewis bazı görevi gördüğü, bunların içinden 4-dimetil amino piridin (DMAP) diğer lewis bazlarına göre en aktif ve en yüksek verimli olduğu belirlendi. Katalizör olarak kullanılan aksiyal ligandların (aksiyal ligand = 1,6-diaminohekzan (DAH), 4,4'-bipiridin (4,4'-bpy) ve 2,4,8,10-tetraoksaspiro[5.5]undekane-3,9-dipropanamin (TUPA)) köprü oluşturduğu kobaloksim/organokobaloksim (1-12) kompleksler 1H ve 13C NMR spektra, FT-IR spektra, UV-Vis spektra, LC-MS spektra, molar iletkenlik ölçümleri, erime noktaları ölçümü ve manyetik duyarlılık ölçüm teknikleri kullanılarak yapıları tam olarak karakterize edildi. Redoks özellikleri DMSO çözücüsü içinde dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, a new series of axial ligand-bridged dicobaloxime/organodicobaloximes (1-12) complexes are proved to be an efficient and cost effective catalyst for organic solvent-free synthesis of cyclic carbonates by cycloaddition of carbon dioxide with various epoxides under mild conditions (2h, 100 oC and 1.6 MPa pressure). These reactions were carried out both with and without the presence of a co-catalyst, namely, 4-dimethylaminopyridine (DMAP), pyridine (Py), triethyl amine (NEt3) or triphenyl phosphine (PPh3). In the catalytic experiments 4-dimethylamino pyridine (DMAP) was prefered as co-catalyst, since DMAP was more active base with higher yield compared to other lewis bases. The used as catalyst axial ligand-bridged dicobaloxime/organodicobaloximes (1-12) (axial ligands = 1,6-diaminohexane (DAH), 4,4'-bipyridine (4,4'-bpy) and 2,4,8,10-tetraoxaspiro[5.5]undecane-3,9-dipropanamine (TUPA)) were fully characterized by 1H and 13C NMR spectra, FT-IR spectra, UV-Vis spectra, LC-MS spectra, molar conductivity measurements, melting point measurements and magnetic susceptibility measurements. The redox properties were investigated using cyclic voltammetric (CV) techniques in a DMSO solution.