N-N tipi bileşiklerinin çeşitli metal komplekslerinin sentezi ve karbon dioksitin halkalı karbonatlara dönüşümünde katalitik etkinlikleri
Synthesis of N-N type compounds and its metal complexes and catalytic effects on the transformation of carbon dioxide
- Tez No: 373897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 2-(2-piridil)benzimidazol çıkış maddesinin 2-konumundaki asidik protonun uygun bir baz ile deprotasyonu sonucu kopması sağlandı. Amaca uygun olarak elektron sunucu farklı alkil halojenürler (benzil bromür, 4-metilbenzil bromür ve 4-tert-bütilbenzil bromür) ile çıkış bileşiğinin reaksiyonu sonucu ilgili gruplar, 2-konumuna bağlandı. Elde edilen yeni ligandların çeşitli metal tuzları (CuCl2.2H2O, ZnCl2, Ru-p-cymene ve Pd(CNMe)2) ile etkileştirilerek ilgili metal kompleks bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen ligand ve metal kompleksleinin yapılarının aydınlatılmasında 1H ve 13C-NMR spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, elementel analiz, erime noktası ölçümü, manyetik duyarlılık ölçüm tekniği ile bazı ligant ve metal kompleksleri için X-Işınları kırınım tekniği kullanıldı. Yapısı aydınlatılan değişik metal kompleksleri karbon dioksitin epoksitlerle halkalı karbonatlara dönüşümünde katalitik etkinlikleri incelendi. En İyi katalizör tespitinden sonra katalitik reaksiyona ait bazı parametrelerin (epoksit, sıcaklık, zaman ve basınç) değiştirilmesi yöntemiyle en iyi katalitik şartlar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 2 - (2-pyridyl) benzimidazole 2-position of the exhaust from acidic proton deprotasyonu damaged as a result was achieved with a suitable base. In practical electron server different alkyl halides (benzyl bromide, 4-methylbenzyl bromide and 4-tert-butylbenzyl bromide) by reaction with a compound of output groups on the 2-position is connected. New ligands obtained by various metal salts (CuCl2.2H2O, ZnCl2, Ru-p-cymene and Pd (CNMe)2) were synthesized by reacting compounds of the relevant metal complex. The synthesized ligand and metal structure elucidation complexes 1H and 13C-NMR spectroscopy, FT-IR spectroscopy, elemental analysis, melting point measurement, some of the ligands and metal complexes with magnetic susceptibility measurement technique for the X-ray diffraction technique was used. Various metal complexes of cyclic carbonates epoxides illuminated structure carbon dioxide catalytic transformation events analyzed. The catalyst has been determined, some of the parameters of the catalytic reaction (epoxide, temperature, time and pressure) replacing method were the best catalytic conditions.