Asimetrik grup içeren kobaloksim ve organokobaloksim bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis, characterization and investigation of catalytic properties of asymmetric group containing cobaloxime and organocobaloxime compounds
- Tez No: 373899
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Biz burada uygun koşullar altında (2 saat, 100 oC ve 1.6 MPa basınç) karbon dioksit ve epoksitlerin reaksiyonundan işlevsel halkalı karbonat sentezinde katalizör olarak işlev gören ve ketondan sentezlenen tek ve üç çekirdekli kobaloksim ve organokobaloksimlerin sentezi ve karalterizasyonunu gerçekleştirdik. Bu reaksiyonlar 4-dimetilaminopiridin (DMAP), piridin (Py), trietil amin (NEt3) veya trifenil fosfin (PPh3) gibi yardımcı katalizör olduğu veya olmadığı şartlarda gerçekleştirildi. Bu deneylerde yardımcı katalizörün lewis bazı görevi gördüğü, bunların içinden 4-dimetil amino piridin (DMAP) diğer lewis bazlarına göre en aktif ve en yüksek verimli olduğu belirlendi. Ayrıca siklo katılma reaksiyonu üzerine yardımcı katalizör, sıcaklık, CO2 basıncı ve reaksiyon süresinin etkisi incelendi. Dioksim (LH2) (1) ligandı iki basamakta keton olarak 4-metil propiofenondan seztezlendi. CoCl2.6H2O tuzu, dioksim (LH2) (1) ligandı ve 4-tert butil piridinin reaksiyonunda altı koordineli ve tek çekirdekli kobaloksim ve organokobaloksim (2-3) sentezlendi. Tek çekirdekli kobaloksim ve organokobaloksim (2-3) kullanılarak üç çekirdekli kobaloksim ve organokobaloksim (4-11) sentezlendi. Tüm bileşikler1H ve 13C NMR spektra, FT-IR spektra, UV-Vis spektra, LC-MS spektra, molar iletkenlik ölçümleri, erime noktaları ölçümü ve manyetik duyarlılık ölçüm teknikleri kullanılarak yapıları tam olarak karakterize edildi. Elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Herein we report the synthesis and characterization of a new series ketone synthesized mono- and trinuclear cobaloxime/organocobaloximes which act as catalysts for functional cyclic carbonate synthesis from CO2 and epoxides under appropriate conditions (2h, 100 oC and 1.6 MPa pressure). These reactions were carried out both with and without the presence of a co-catalyst, namely, 4-dimethylaminopyridine (DMAP), pyridine (Py), triethyl amine (NEt3) or triphenyl phosphine (PPh3). In the catalytic experiments 4-dimethylamino pyridine (DMAP) was prefered as co-catalyst, since DMAP was more active base with higher yield compared to other lewis bases. In addition, various influencing factors on the cycloaddition reaction, such as co-catalyst, temperature, CO2 pressure and reaction time were investigated. The dioxime ligands (LH2) (1) was obtained in two steps from 4-methyl propiophenone as ketone. Reaction of CoCl2.6H2O with the dioxime ligands (LH2) (1) and 4-tertbutyl pyridine afforded the six-coordinate mononuclear cobaloxime or organocobaloxime (2-3). The mononuclear cobaloxime or organocobaloxime (2-3) were used as precursors for building the trinuclear cobaloximes or organocobaloxime (4-11). All compounds were fully characterized by 1H and 13C NMR spectra, FT-IR spectra, UV-Vis spectra, molar conductivity measurements, melting point measurements, magnetic susceptibility measurements and LC-MS spectroscopic studies as well as by cyclic voltammetry.