Spora bağlı menisküs yaralanmalarında tanı ve tedavi yöntemlerinin epidemiyolojik bir çalışma örneğinde araştırılmasında
Search of diagnosis and cure methods at an epidemiologic work sample in menuscus injuries belonging to sport
- Tez No: 123128
- Danışmanlar: PROF.DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada spor yaralanmaları arasında sıkça görülen menisküs yırtıklarının nasıl oluştuğu, tanı ve tedavisinin nasıl yapıldığı, sporcunun spor hayatını nasıl etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, menisküs yırtığı olan ve K.T.Ü. Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji polikliniğine başvuran, amatör olarak futbul oynayan 20-40 yaş arası 30 erkek sporcunun kişisel dosyaları incelenerek yapılmıştır. Yapılan istatistiki değerlendirmelere göre menisküs yırtıklarının %53.40'ı sağ dizde, %46.60'ı sol dizde, bunlarında %76.66'smm iç menisküs, %20'sinin dış menisküs, %3.34'ünün ise hem iç hem de dış menisküs olduğu tespit edildi. Menisküs yırtıklarına %20 oranında ön çapraz bağ yırtıkları eşlik etmektedir. 30 sporcunun hepsinde olan ve en fazla görülen şikayetin ağrı (%100) olduğu ve bunun hastaneye geliş sebepleri içinde birinci sırada olduğu görüldü. Hastaların muayenelerinde 27 hastada (%90) Mc Murray testi pozitif, 21 hastada (%70) hassasiyet, 14 hastada (%46.66) kilitlenme, 13 hastada (%43.33) şişlik, 7 hastada (%23.33) ballotman (sıvı sesi) bulundu. Klinik öykü ve muayene sonucu koyulan ön tanının M.R.G. (Manyetik Rezonans Görüntüleme) ve artroskopik tanı ile %100 uyumlu olduğu görüldü. Son yıllardaki gelişmelerin ışığında, menisküs yırtığı tanısı alan hastaların tedavisinde, artroskopik cerrahinin tercih edildiği anlaşılmıştır. Bu çalışmadaki tüm sporculara artroskopik cerrahi yapılmış olup, menisküs dokusunun sadece yırtılan bölümleri çıkarılmış, diğer bölümler korunmuştur. Hastanedeki kalış süresinin tıptaki gelişmelere bağlı olarak oldukça azaldığı, bu çalışmada ise ortalama 2.7 gün olduğu görüldü. İşten kalma süresi ise ortalama 18 gündü.İncelemesi yapılan kişilerin, kişisel dosyalarında, uzun süreli takip sonuçlarına rastlanmadığı için spora dönüş süreleri hakkında bilgi edinilemedi. Bu konudaki bilgiler literatür bilgileri ile sınırlı kaldı. Bu araştırma ile menisküs yırtıklarının eskisi gibi korkulan bir yaralanma olmadığı, sporcunun gelişen tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde kısa sürede iyileştiği ve sportif aktivitelerine geri döndüğü görülmüştür. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work it has been aimed to be investigated how it effects the sport life of sportsman how menuscus torns occur which are seen during sports injuries how it's diagnosis and cure are done. The inguiry has been done by investigating the personal reports of thirty male sportsman between the ages of 20-40 who have got menuscus torn and apply K.T.Ü. Faculty of Medicine Farabi Hospital, the polyclinic of Orthopedics and Trauma, play football as amateur. According to the statistics evaluations, It has fixed that menuscus torns in the right knee are %53.40, left knee % 46.60, %76.66 of these menuscus torns are interior menuscus, %20 external menuscus, %3.34 both interior and external menuscus. At the ration of %20, front crossing tie torns have been accompanying menuscus torns. It has been understood that pain (%100) is a complaint which exicts all of 30 sportsman and is seen the most on them ant this pain takes place firstly by reason of coming to hospital. In ill sportsmen's examinations it has been found that (%90) Mc Murray test is positive on 27 ill sportsmen, (%70) sensitivity on 21 ill sportsmen, (%46.66) being tied on 14 ill sportsmen, (%43.33) swelling on 13 ill sportsmen, (%23.33) liguid voice on 7 ill sportsmen. It has been noticed that the first diagnosis which has diagnosed the result of clinic story and examination is (%100) harmonious with M.R.G. (Magnetic Rezonans Visualization) and artroskopic diagnosis. According to the development of final years it has been understood that artroskopic surgery has been preferred in the examination of ill people that are diagnosed menuscus torns. Artroscopic surgery has been done all sportsmen at this work. Torn parts of menuscus tissue have been got out of, the other parts have been protected.According to the development in Medicine it has been seen the duration of staying in the hospital has decreased fairly and in this work average is 2.7 days, to be kept from your work is average 18 days. It hasn't been obtained information about sportman's return duration to sports that have been investigated because of having no the results of long term pursuit in their reports. Knowledge about this subject has limited with literature knowledge. With this injury it has been noticed that menuscus torns aren't frightering wound as before, with the help of progressing diagnosis and medical treatment methods sportsman has recovered at a short time and returned to the sports activities. XII