Antalya kumsallı kıyılarının jeolojik oluşumu ve dokusal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of geological formation and textural settings of Antalya beaches
- Tez No: 373930
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında Antalya ili merkezinde yer alan Konyaaltı ve Lara plajlarının sedimantolojik dokusu incelenmiştir. Türkiye'nin güneybatısında Toroslar'ın hemen güneyinde yer alan Antalya çok sayıda uzun kumsallı kıyıya sahiptir. Bu alanların oluşumu ve sedimantolojik özellikleri ile ilgili olarak ise yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasıyla plajların dokusal özelliklerinin aydınlatılması ve kıyılarda etkili olan hidrodinamik koşullar ile etkileşiminin araştırılması amaçlanmıştır. Konyaaltı ve Lara plajları kıyıya paralel olacak şekilde 250 m aralıklar ile bölünmüştür. Her bölümde kıyıya dik olacak şekilde 20 m aralıklar ile tekrar bölümleme yapılmıştır. Bu sonucunda toplam 100 adet örnek alınmıştır. Örnekler üzerinde dokusal parametreler hesaplanarak kıyıya paralel ve dik yönde değişimleri incelenmiştir. Konyaaltı plajında ortalama tane boyu -3,71 ϕ ile 0,82 ϕ (orta çakıl-kaba kum) aralığında değişmektedir. Ayrıca plaj üzerinde tane boyu 8 cm çapına ulaşan çakıllar bulunmaktadır. Alınan örneklere göre plajda genellikle orta derecede boylanma söz konusudur. Lara plajında ise ortalama tane boyu -0,43 ϕ ile 1,81 ϕ (kaba-ince kum) arasında değişmektedir. Lara plajında boylanma ise genellikle kötüdür. Her iki plajda da kıyı boyunca görülen akıntıların ve dalga rejiminin mevsimlere bağlı olarak değişmesi ile birlikte, plajlarda oluşan morfolojik birimlerde değişimler meydana gelmektedir. Bunların dışında ise plajlar literatürde var olan sınıflamaya göre isimlendirilirse, Lara plajı kum çakıl karışık plaj sınıfına girer. Konyaaltı plajı için ise yeni bir sınıfa ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation sedimentological texture of Konyaaltı and Lara beaches, where is located in center of Antalya, were investigated. Antalya is situated just south of the Taurus Mountains in the southwestern Turkey, and it has a number of long and wide beaches. The problem is there is no comprehensive study about formation and sedimentological patterns of that beaches. The aim of this study is illuminating the physical characteristics of two beaches, and investigating interaction between hydrodynamic conditions and textural properties. Konyaaltı and Lara beaches are divided into section at intervals of 250 m to be parallel to the coast. In each section, beaches were partitioned again at intervals of 20 m perpendicular to the shoreline. Consequently, a total of 100 samples were collected. Textural parameters (mean grain size, sorting, skewness, kurtosis) were calculated, and their variation along and perpendicular to beach was examined. Mean grain size ranges between -3,71 and 0,82 ϕ (medium gravel-coarse sand) in Konyaaltı beach. Also there are gravels which are diameter reach 8 cm on the beach. In addition, sediments on beach have moderate sorting. The mean grain size in the Lara beach ranges from -0,43 ϕ to 1,81 ϕ (coarse and fine sand). On the other hand, sorting is poor in Lara beach. Both Konyaltı and Lara beach's morphological units change together with seasonally varying current and wave regime effective on beaches. Apart from these, if beaches nomenclature according to classification in literature, Lara beach can be classified as a mixed sand and gravel beach while Konyaaltı beach is needed new classification.