Dimerik dimetilaminoboron diklorid bileşiğinin kristalografik incelenmesi
Crystallographic investigation of dimeric dimethylaminoboron dichloride molecule
  1. Tez No: 373950
  2. Yazar: MERVE İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÜRHAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
'Dimerik Dimetilaminoboron Diklorid' bileşiğinin moleküler ve kristal yapısı, tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle belirlenmiştir. C 2/m uzay grubunda ve monoklinik sistemde kristallenen aminoboron bileşiğinin yapısı, 523 yansıma kullanılarak doğrudan yöntemlerle çözülmüş ve en küçük kareler ve fark Fourier yöntemi kullanılarak 34 atomik parametrenin arıtılması sonucu R = 0.047 değeri elde edilmiştir. Bileşik B ve N atomlarından oluşan halkaya sahiptir. Halka düzlemsel olup yaklaşık olarak kare şeklindedir. B-N ve N-C bağ uzunlukları literatürdeki benzer yapılarla uyumludur. B-Cl bağ uzunlukları benzer bileşiklerle uyumlu olup, 1.825(4) angströma ulaşmaktadır. B-N-B bağ açısı 87.5(2) derece olup literatürdeki benzer yapılarla uyumludur, bu değer ideal tetrahedral değerinden önemli ölçüde küçüktür ve bu durum üç-merkezli bağa işaret eder.
Özet (Çeviri)
Molecular and crystal structure of dimeric dimethylaminoboron dichloride have been determined by single crystal x-ray diffraction method. The aminoboron compound crystallizes in monoclinic system related to C 2/m space group. The structure was solved by direct methods for 5227 reflections and R=0,047 value is determined from the result of refinining 34 parameters by using difference Fourier method and least-squares method. The crystal structure has a four-membered ring built by B and N atoms. The ring is planar and approximately square-shaped. The distances of B–N and N–C bonds agree very well with the values given in the literature, the distance B–Cl exceeds with 1.830 angstrom is also agree with the values given in the literature. The B–N–B bond angle of 87.5(2) degree shows an unexpected low value which suggests possibly the existence of three-center bonds.