Dimerik (gemini) yüzey aktif maddelerin fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physicochemical properties of dimeric (gemini) surfactant
- Tez No: 849535
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BATIGÖÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada dört farklı katyonik gemini yüzey aktif madde sentezlenmiş ve öncelikle sentezlenen yüzey aktif maddelerin (YAM) krafft sıcaklığı (TK) ve kritik misel konsantrasyon (KMK) değerleri konduktometrik yöntem ile belirlenmiştir. Misellerin birada toplanması olarak tanımlanan agregasyon sayısı (Nagg) floremetrik yöntem ile, yüzey gerilimi ise tensiyometrik yöntem ile tayin edilmiştir. Sentezlenen gemini yüzey aktif madde çözeltilerinin köpük kapasitesi (FC) ve köpük stabiliteleri (FS) köpük hacimleri ölçülerek incelenmiştir. Ayrıca bu maddelerin boya çözündürme kabiliyeti, suda çözünmeyen Sudan Red B boyası ile test edilmiştir. 12-3-12, 12-3(OH)-12 ve 12-2-0-2-12 olarak adlandırılan yüzey aktif maddelerinin 1 M HCl'de karbon çeliği için korozyon etkileri kütle kaybı metodu, elektrokimyasal empedans spektrometresi (EIS), tafel polarizayonu (TP) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, four different cationic gemini surfactants were synthesized and firstly, the krafft temperature (TK) and critical micelle concentration (CMC) values of the synthesized surfactants (YAM) were determined by the conductometric method. Aggregation number (Nagg), defined as the aggregation of micelles in beer, was determined by the fluoremetric method, and surface tension was determined by the tensiometric method. The foam capacity (FC) and foam stability (FS) of the synthesized gemini surfactant solutions were examined by measuring the foam volumes. Additionally, the dye solubilization ability of these substances was tested with the water-insoluble Sudan Red B dye. The corrosion effects of surfactants called 12-3-12, 12-3(OH)-12 and 12-2-0-2-12 on carbon steel in 1 M HCl were determined by mass loss method, electrochemical impedance spectrometry (EIS), tafel polarization ( TP) and scanning electron microscopy (SEM) methods.