Çelik lif korozyonunun lif-matris aderansına etkilerinin araştırılması
The effects of steel fiber corrosion on the fiber-matrix bond
  1. Tez No: 373955
  2. Yazar: MUSTAFA ALP KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Lifli kompozitlerde çelik lif korozyonun, lif ile matris arasındaki aderansa etkileri ve bu etkilerinin ne boyutta olduğu durabilite, yapısal stabilite, dayanım vb. açılardan büyük önem arz etmektedir. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Ancak çelik lif korozyonun aderansa etkileri ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı çelik lif ile matris arasındaki aderansa, korozyonun etkilerini pull-out (çekip çıkarma) deneyi yardımı ile ortaya koymaktır. Deneysel çalışmalar boyunca dört farklı SIFCON matrisi ve tek tip çelik lif kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda farklı kür ve karışım tipleri ile ıslanma kuruma çevriminin lif matris aderansına etkileri araştırılmıştır. Bunun yanı sıra farklı karışım dizaynı ile üretilen numunelerin mekanik ve fiziksel özellikleri değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Çelik lifteki korozyonun gelişim hızı deneysel çalışma programı kapsamında düzenli aralıklarla ölçülmüştür. Bu işlem metalürji mühendisliği ve korozyon mühendisliği çalışmalarında yaygın olarak kullanılan elektrokimyasal yöntemlerden polarizasyon tekniği ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Steel fiber corrosion on fiber composites has a great effect on fiber-matrix bond characteristic and degree of this effect has a great importance on durability, structural stability, strength and so on. Various studies have been made on this issue, but the effects of steel fiber corrosion on bond characteristic are limited. The aim of this research showing the effects of corrosion on bond characteristics with the help of pull out test and corrosion measurement. Belong to the experimental works four different SIFCON matrix and one type of steel fiber was used. In the experimental works using the four different mixture types and effects of wetting drying cycles on pull-out behavior were determined. Additionally mechanical and physical properties were also analyzed. Rate of corrosin on steel fiber was measured at regular intervals. Corrosion of steel fiber was also monitored by polarization technique which is widely utilized in the metallurgy and corrosion engineering.