Multi-criteria sustainability assessment of environmentally conscious manufacturing companies: A case study in beverage industry
Çevresel olarak bilinçli üretim şirketlerinde çok kriterli sürdürülebilirlik değerlendirmesi: İçecek endüstrisinde bir vaka çalışması
- Tez No: 373954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEREN ÖZMEHMET TAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İmalat sistemlerinde kıt kaynakların yönetimi her zaman kritik bir konu olmuştur. Son zamanlarda kıt kaynakların çevreye zarar vermeden kullanılması fikri imalat sektörü tarafından benimsenmeye başlamış ve sürdürülebilir imalat anlayışı temel mesele haline gelmiştir. Sürdürülebilir imalatın önemi arttıkça firmalar tarafından git gide daha çok benimsenmiş ve firma aktivitelerinin bu kavrama göre ölçümlenmesi ihtiyacı doğmuştur. Böylece, sürdürülebilir imalat anlayışına uygun bir şekilde üretim aktivitelerinin değerlendirilebilmesi için indikatörlerin geliştirilip kullanılması söz konusu olmuştur. Ancak, sürdürülebilirlik bir bakıma soyut bir kavram olduğu için, ölçülmesi ve değerlendirmesi konusunda bir takım zorluklar oluşmaktadır. Bir imalat sisteminde değerlendirme yaparken, çok sayıda indikatörün beraber ele alınması gerekmektedir ki çoğu zaman bu indikatörler arasında bir çatışma gözlemlenir. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda, uygun indikatörlerin belirlenmesi ve değerlendirme yapabilmek adına metotlar geliştirilmesi konuları ayrı ayrı ele alınmıştır. Bundan dolayı, geliştirilen indikatörlerin değerlendirme metotlarında kullanılmasıyla ilgili olarak literatürde yeterli sayıda çalışma yoktur. Bu sebeple, bu tez çalışması, sürdürülebilirlik indikatörlerini bir değerlendirme yönteminde kullanarak imalat sektöründeki bir firmanın çok kriterli değerlendirmesini yapmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında değerlendirme metodu olarak TOPSIS yöntemi, çatışma içerisindeki çeşitli sürdürülebilirlik indikatörleri eş zamanlı kullanılarak uygulanmıştır. Uygulamada sürdürülebilirlik indikatörlerinden sadece üretim için belirlenmiş olanları kullanılmıştır. Ayrıca, TOPSIS metodunun bu konuda kullanımını izah edebilmek için iki adet örnek problem tasarlanmış ve sonrasında içecek sektöründeki bir şirketin değerlendirilmesi için altı adet örnek olay incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a manufacturing environment, managing limited resources has always been a critical issue. Recently, the idea of managing limited resources without harming ecological environment adopted by manufacturing sector and sustainable manufacturing has become a key issue. The importance of the sustainable manufacturing has been increased rapidly, companies show tendency to adopt this concept. While the concept of sustainability has been recognized by manufacturers, companies need to measure how sustainable they perform. Therefore, sustainability indicators are developed and used in order to assess companies' production activities expediently to sustainable manufacturing. However, sustainability can be thought as an abstract issue which is hard to measure and also assess. Practically, various indicators should be considered simultaneously while evaluating the sustainability performance of a manufacturing system. However, recent researches generally focused on determining suitable indicators and developing assessment methods for manufacturing systems. Hence there is a lack of study considering the application of the assessment methods using sustainability indicators. In order to fill this gap, this thesis focuses on the usage of sustainability indicators to assess the sustainability of a production company from a multi-criteria decision making point of view. In this thesis TOPSIS method is adopted as an assessment method with the use of several conflicting indicators simultaneously. In TOPSIS method, only the sustainability indicators related to product are the main focus. Furthermore, to illustrate the application of TOPSIS method, two example problems are used and later, this method is applied to assess the sustainability of several case studies belonging to a company in beverage industry.