Investigation of compost production from wastewater treatment sludge by vermicomposting
Vermikompost yöntemi ile arıtma çamurlarından kompost üretiminin araştırılması
  1. Tez No: 373960
  2. Yazar: AHENK ÖZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLGİ KAPDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Vermikompostlama organik atıkların stabilizasyonu için kullanılan yenilikçi bir teknolojidir. Vermikompost, klasik kompostlardan daha yüksek besin değerine sahiptir, ayrıca uygun maliyetli ve hızlı bir metottur. Bu metotta, solucanlar ve mikroorganizmalar doğal gübre olarak kullanılabilecek bir vermikompost üretimi için birlikte çalışırlar. Solucanlar substratı uygun hale getirip, biyolojik aktiviteyi başlatırken, mikroorganizmalar organik atıkların biyokimyasal bozunmasını sağlar. Tez çalışmasında, arıtma çamurlarının vermikompost yöntemi ile gübreye dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, maya endüstrisi arıtma çamuru ve inek gübresi substrat olarak ve Eisenia foetida solucan kültürü olarak kullanılmıştır. En uygun çamur konsantrasyonunu belirlemek için, arıtma çamuru miktarı yüzde 20 ile yüzde 100 arasında değişen karışımlar hazırlanmıştır. pH, toplam organik karbon (TOC) ve toplam azot (TN) değerleri her 15 günde bir izlenmiştir. Karbon/ Azot (C/N) oranındaki değişimler vermikompostlama süreci boyunca hesaplanmıştır. Karışım oranına bağlı olarak karbon azot oranında önemli azalmalar gözlenmiştir. C/N'deki en önemli azalma, en çok azot zenginleşmesinin de gerçekleştiği yüzde 20 çamur içeriğinde elde edilmiştir. Karbon azot oranındaki düşüş, azot zenginleşmesinde olduğu gibi yüzde 20 > yüzde 30 > yüzde 40 şeklinde olmuştur. Ancak vermikompostlama için en uygun koşullar, 60 gün sonunda durağan hale ulaşmasından dolayı yüzde 30 çamur, yüzde 70 gübre içeren karışımda elde edilmiştir. Prosesin sonunda doğal gübre olarak kullanılabilen, karbon azot oranı açısından iyi kalitede bir ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vermicomposting is an innovative technology used for stabilization of organic wastes. It has got higher nutrient value than conventional composts and also it is cost-effective and requires short processing period. Earthworms and microorganisms work together in order to product vermicompost that can be used for natural fertilizer. Earthworms condition the substrate, initiate microbial activity which provide biochemical degradation of organic wastes. The aim of the study was to convert wastewater treatment sludge to environmentally friendly product as natural fertilizer. For this purpose,yeast industry wastewater treatment sludge was used as organic waste for vermicomposting. Waste sludge mixed with cow dung (CD) as a co substrate and Eisenia foetida was the worm in vermicomposting. The vermibed was prepared by mixing cow dung and sludge in different ratios. The sludge content of vermibed was varied between 20 percent and 100 percent in order to determine optimum sludge content in vermibed. Variation of pH, total organic carbon (TOC) and total nitrogen (TN) content of bed were monitored every 15 days. The changes in carbon/nitrogen (C/N) ratio throughout the operation were calculated. A decrease in C/N ratio was observed during the vermicomposting.But,the best condition for vermicomposting of sludge can be suggested as 30 percent sludge and 70 percent cow dung and 60 days of operation.