Speciation of arsenic in surface and subsurface water resources
Yüzeysel su ve yer altı su kaynaklarında arsenik türlendirmesi
- Tez No: 373961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Önceki çalışmalarda arsenik konsantrasyonlarının yüksek olması nedeniyle Simav Ovasında baskın arsenik türünün belirlenmesi için çalışmalar yürütülmüştür. Laboratuvar ve arazide türlendirme metotlarının avantaj ve dezavantajları karşılaştırıldığında, laboratuvarda türlendirmenin, örnek arazide korundukça ve analiz için hızlı bir şekilde laboratuvara taşındıkça daha hassas olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda, Şubat 2011'de seçilen üç noktadan farklı karakterlerde örnekler alınmış ve en uygun koruma metodunun seçimi için bazı deneme testleri uygulanmıştır. EDTA içeren vakumlu tüpler en uygun koruma metodu olarak seçilmiş ve sonraki çalışmalarda kullanılmıştır. Bu prosedürü takiben, kurak (Eylül, 2011) ve ıslak (Nisan, 2011) dönemi temsil eden iki örnekleme periyodunda izleme yapılmıştır. Çalışma kapsamında 28 yer altı suyu, 9 yüzeysel su ve 3 jeotermal su örneği alınmış ve fiziksel parametreler, toplam organik karbon, temel anyon ve katyonlar, arsenik türleri, ağır metal ve iz elementlerin analizleri yapılmıştır. Yeraltı sularında gözlenen maksimum arsenik değerleri Nisan ayında 956,137 μg/L As(III), 87,362 μg/L As(V) ve toplamda 1.043,499 μg/L, Eylül ayında 909,811 μg/L As(III), 91,100 μg/L As(V) ve toplamda 1.000,911 μg/L'dir. Diğer taraftan yüzeysel sularda maksimum arsenik değerleri Nisan ayında 21,367 μg/L As(III), 59,190 μg/L As(V) ve toplamda 80,557 μg/L, Eylül ayında 62,049 μg/L As(III), 55,661 μg/L As(V) ve toplamda 117,710 μg/L'dir. Sonuçlar incelendiğinde, yeraltı sularında As(III)'ün, yüzeysel sularda As(V)'in baskın olduğu bulunmuştur. Jeotermal sularda da yüksek arsenik değerleri saptanmıştır. As(III) çoğunlukla ovanın orta kesiminde baskındır ve bu bölgedeki akifer çoğunlukla indirgen koşullar altındadır. Yüzeysel sular yükseltgen koşullar altındadır ve yüzeysel sularda As(V) baskın tür olarak bulunmuştur. Genel olarak bu çalışmanın sonuçları, Simav ovasında yüzeysel ve yeraltı sularında yüksek arsenik varlığını doğrulamış ve bu çalışmada yeraltı sularında arseniğin çoğunlukla en toksik formu olan As(III) formunda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies for the determination of dominant arsenic specie were performed in Simav Plain because of high arsenic concentrations detected in previous studies. When the advantages and disadvantages of field and laboratory speciation methods are compared, laboratory speciation was found to be more precise as long as the sample is preserved in the field and quickly transferred to the laboratory for analysis. In this context, samples with different characteristics were taken from three selected points and certain trial tests were applied to determine the most appropriate preservation method in February 2011. Vacuum tubes containing EDTA agent were chosen as the most appropriate method of preservation and used in further studies. Two sampling periods representing the dry (September, 2011) and wet (April, 2011) seasons are then monitored by following this procedure. Within the context of this study, 28 groundwater, 9 surface water and 3 geothermal water samples were taken and physical parameters, total organic carbon, major anions and cations, arsenic species, heavy metals and trace elements were analyzed. The maximum arsenic levels in groundwater samples were found to be 956.137 μg/L for As(III), 87.362 μg/L for As(V) and 1,043.499 μg/L for total arsenic in April and 909.811 μg/L for As(III), 91.100 μg/L for As(V) and 1,000.911 μg/L for total arsenic in September. The maximum levels in surface waters, on the other hand, were 21.367 μg/L for As(III), 59.190 μg/L for As(V) and 80.557 μg/L for total arsenic in April and 62.049 μg/L for As(III), 55.661 μg/L for As(V), and 117.710 μg/L for total arsenic in September. When the results were analyzed, it was found that As(III) dominated in groundwater samples and As(V) dominated in surface water samples. High arsenic values were also detected in geothermal waters. As(III) is mostly dominant in central parts of the plain as the aquifer in this area was mostly under reducing conditions. Surface waters were under oxidizing conditions and As(V) were found to be the dominant specie. Overall, the results of this study verified high arsenic presence in surface and subsurface waters of Simav Plain and arsenic was mostly found in its most toxic As(III) form in groundwater.