Structures and reactivities of some transition metal complexes containing semicarbazone derivatives
Semikarbazon türevleri içeren bazı geçiş metal komplekslerinin yapıları ve tepkinlikleri
- Tez No: 373962
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tiyosemikarbazonlar antitumor, antibakteriyel, antiviral, antiamoebik ve antimalaryal aktiviteleri gibi kimyasal ve biyolojik aktivitelerinden dolayı oldukça ilgi çeken azot, kükürt donor ligandlarının önemli bir sınıfıdır. Metalin ya nötral tiyon formu ya da anyonik tiyolat formu ile koordine olması ile oluşan Rutenyumun tiyosemikarbazonlu komplekslerinin kimyası ilk olarak çeşitli koordinasyon biçimlerinden ve değişik elektrokimyasal ve elektronik özelliklerinden dolayı son yıllarda dikkat çekmektedir. Burada, devam eden ilgimizle bağlantılı olarak tiyosemikarbazonların Ruthenyum (II) komplekslerinin kimyasını esasen komplekslerindeki değişken bağlanma biçimlerini anlamak için inceledik. Yeni complex 1, complex 2, complex 3 and complex 4 kompleksleri, [Ru(PPh3)3(CO)(H)Cl] başlangıç maddesi ve bazı tiyosemikarbazon ligandları TSC1; (2-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde thiosemicarbazone), TSC2; (3-hydroxybenzaldehyde thiosemicarbazone), TSC3; (3,4-dihydroxybenzaldehyde thiosemicarbazone), TSC4; (Thiophene-2-carbaldehyde thiosemicarbazone) ile sentezlendi ve elemental analiz, FTIR, 1H NMR, 31P NMR spektroskopisi gibi analitik ve spektroskopik veriler ile karakterize edildi. Spektroskopik çalışmalar birinci ligandın (1) nolu komplekste merkez atomuna azometin azot atomu (C=N), fenolik oksijen atomu ve sulfur atomu aracılığıyla üç dişli ligand olarak koordine olduğunu gösterirken, ikinci, üçüncü ve dördüncü ligandların merkez atomuna (2), (3) ve (4) nolu komplekslerde azometin azotları (C=N) ve sulfur atomları aracılığıyla iki dişli ligand olarak koordine olduklarını göstermiştir. Ayrıca sentezlenilen komplekslerin antimikrobiyal aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazones are an important class of N, S donor ligands which have considerable interest because of their chemistry and biological activities, such as antitumor, antibacterial, antiviral, antiamoebic and antimalarial activities. The chemistry of complexes of ruthenium with their thiosemicarbazones, which can coordinate with the metal either in neutral thione form or in the anionic thiolate form, has received attention in recent years primarily due to its varied coordination mode, novel electrochemical and electronic properties. Herein, in connection with our ongoing interest we have explored the chemistry of ruthenium (II) complexes of the thiosemicarbazones, mainly to understand the variable binding mode of these ligands displayed in their complexes. New complex 1, complex 2, complex 3, and complex 4 complexes have been synthesized by [Ru(PPh3)3(CO)(H)Cl] and thiosemicarbazones ligands TSC1; (2-hydroxy-3-metoxybenzaldehyde thiosemicarbazone), TSC2; (3-hydroxybenzaldehyde thiosemicarbazone), TSC3; (3,4-dihydroxybenzaldehyde thiosemicarbazone), TSC4; (Thiophene-2-carbaldehyde thiosemicarbazone) and characterized by analytical and spectroscopic data such as elemental analysis, FTIR, 1H NMR, 31P NMR spectroscopy. The spectroscopic studies showed that first ligand is coordinated to the central metal as a tridendate ligand coordinating via the azomethine nitrogen (C=N), phenolic oxygen atom and sulfur atom to the central metal in (1), whereas second, third and fourth ligands are coordinated to the central metal as a bidentate ligand coordinating via azomethine nitrogens (C=N) and sulfur atoms to the central metal in (2), (3) and (4). Antimicrobial activities of the complexes have also been searched for the syntesized complexes.