Poliamid esaslı malzemelerde cam elyaf katkısının sıcak plaka kaynağı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of glass fiber reinforcement on hot plate welding of polyamid based materials
  1. Tez No: 373964
  2. Yazar: UMUT EMRAH KOCATÜFEK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇINAR EMİNE YENİ, DOÇ. DR. SAMİ SAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada poliamid 6 (PA 6), poliamid 6 cam elyaf oranı ağırlıkça yüzde 15 (PA 6 GF 15) ve poliamid 6 cam elyaf oranı ağırlıkça yüzde 30 (PA 6 GF 30) poliamid 66 (PA 6), poliamid 66 cam elyaf oranı ağırlıkça yüzde 15 (PA 66 GF 15) ve poliamid 66 cam elyaf oranı ağırlıkça yüzde 30 (PA 66 GF 30) olan mühendislik plastiklerinin sıcak plaka kaynak yöntemi ile birleştirilmesinde, dört farklı kaynak parametresinin etkisi incelenmiştir. Bu parametreler plaka sıcaklığı, ısıtma süresi, birleştirme stroğu ve kaynak süresidir. Bu dört parametrenin her birinde üç farklı değer göz önüne alınmıştır. Numunelerin sıcak plaka kaynağı ile birleştirilme prosesinde Taguchi deney tasarımı yöntemi çerçevesinde L9 ortogonal dizisi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of four welding parameters on hot plate welding of engineering plastics, namely, poliamide 6 (PA 6), polyamide 6 glass fiber reinforcement wt. 15 percent (PA 6 GF 15) and polyamide 6 glass fiber reinforcement wt. 30 percent (PA 6 GF 30) polymide 66 (PA 66), polyamide 66 glass fiber reinforcement wt. 15 percent (PA 66 GF 15) and polyamide 66 glass fiber reinforcement wt. 30 percent (PA 66 GF 30) are investigated. The parameters considered are the plate temperature, heating time, plate setting stroke and welding time. There levels for each parameter were selected. For hot plate welding process of the specimens, L9 orthogonal array were used within the frame of Taguchi experimental design method.