Kompozit disk yayların tasarımı ve analizi
Design and analysis of composite disc (Belleville) springs
  1. Tez No: 373963
  2. Yazar: HAŞİM FIRAT KARASU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada amaç, çelik disk yayın karakteristik eğrisine yaklaşan ya da daha iyi karakteristikte kompozit disk yay üretmektir. Bu sayede disk yayın kuvvet/deformasyon oranından uzaklaşmadan tasarım hafifletilmiştir. Bunun için öncelikle, üretilecek kompozit disk yayın katmanlarının belirli açılarda ve belirli tabaka sayılarında, karbon prepreg ve s-glass için bilgisayar ortamında analizi yapılmış ve bu analizlerden yararlanarak disk yay belirlenen yöntemlerle üretilip deneye tabi tutulmuştur. Çelik ve kompozit disk yayların yapılacak basma deneyleri sonucunda yay karakteristikleri elde edilip karşılaştırılmış ve buna göre değerlendirilmiştir. Baz olarak alınan çelik disk yay için kataloglardan ortalama bir disk yayın ölçüleri alınmıştır. İç çap ve dış çap değerlerini değiştirmeden farklı koniklik açısı değerleri denenmiş, buna bağlı olarak farklı kalıplar tasarlanarak üretime geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to manufacture a composite disc spring to approximate or better the characteristic curve of the steel disc spring. In this way, the weight of the design will be reduced without compromising the force/deformation ratio of disc spring. Firstly, the analysis of the layers of the composite disc spring will be carried out using computer software at certain angles and certain number of layers for carbon prepregs and s-glass, and the disc spring will be manufactured and subjected to experiments using the determined methods. The spring characteristics obtained by compression tests of steel and composite disc springs will be compared and evaluated accordingly. For the steel disc spring taken as the basis for comparison, the dimensions of an average disc spring from catalogs are taken. Different variations of the tapering angle without changing the inner and outer diameter values are tried and consequently, different molds are designed and manufactured.