Geothermal field management
Jeotermal saha yönetimi
- Tez No: 373965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeotermal Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Jeotermal sistemler dinamik sistemlerdir, dolayısı ile tamamen anlaşılmaları ve başarılı bir şekilde işletilmeleri mühendisler ve bilim insanları için zorluk oluşturmaktadır. Başarılı bir saha yönetimi, eldeki jeotermal kaynağın sürekliliğinin sağlanmasını gerektirir. Bir jeotermal sahanın ömrünü ve güç üretimini sürekli kılmak, kuyu testleri, kimyasal analizler ve üretim verileri gibi bir çok veri gerektirir. Bu çalışmada başarılı bir saha yönetim programının uygulanabilmesi için gerekli araç ve metodlar incelenmiştir. Pratik ve ucuz olmaları sebebi ile jeotermal rezervuar yönetiminde en sık kullanılan metodlar kuyu testleri ve kimyasal analizlerdir. İkinci bölüm bu metodların uygulanması ve Türkiye'de bulunan Germencik jeotermal sahasından alınan bazı gerçek veriler kullanılarak yorumlanmasından oluşmaktadır. Elde edilen verilerin jeotermal rezerv tahmini ve rezervuar yönetimi uygulamalarına da değinilmiştir. Jeotermal akışkanların kimyasal içeriği üretim ve işletmeye direkt olarak etki etmektedir. Kuyu içinde kabuklaşma veya reenjeksiyon kuyularında tıkanma gibi sorunlar üretimi olumsuz yönde etkiler. Dolayısı ile özellikle kalsit ve silis minerallerinin çözünürlük koşullarının bilinmesi santralin ve rezervin sürekli işletilebilmesi için büyük önem teşkil eder. Bu çalışmada jeotermal endüstrisinde karşılaşılan bazı kabuklaşma problemleri ve bunların üstesinden gelmek için uygulanması gereken proses koşulları ve takip programları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geothermal systems are dynamic and thus challenging for engineers and scientists to fully understand and successfully manage. A successful field management means a sustainable exploitation of the geothermal resource at hand. Managing a geothermal field to sustain its lifetime and power production requires great amount of data gathered from well tests, chemical analyses and production. In this study, the necessary tools and methods to conduct a successful field management programme are discussed and evaluated. Due to their practicality and cost efficiency, most widely used measurements for geothermal reservoir management are well testing and chemical analyses. Chapter two discusses the applications of these methods along with interpretations of some actual measurements gathered from Germencik geothermal field in Turkey. Application of the data gathered from the field for the evaluation and management of geothermal reserves is also mentioned. Chemical content of geothermal fluids has a direct impact on production and process. Scaling in the wellbore or clogging in reinjection lines will have a serious negative impact on the production process. Therefore a good knowledge of the solubility conditions of especially calcite and silica, the most widely occurring scaling minerals, is very important for a healthy plant operation and a continuous exploitation. Stibnite scaling which is also touched in this study is rather a new phenomenon which surely will be discussed more often in the future with the increasing utilization of binary cycle power plants. This study discusses some common scaling problems in geothermal industry and how to prevent them by applying the right process conditions and the relevant monitoring programme.