İnsan bacak hareketleri için dış iskelet sisteminin mekanik tasarımı ve kinematik-kinetik analizi
Designing and kinematic-kinetic analysis of exoskeleton system for human leg movements
  1. Tez No: 373968
  2. Yazar: MURAT KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN MELTEM TOYGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada tek bacak alt ekstremite problemi olan kişilerin yürüyüşlerine destek olacak bir sistem geliştirilmesi amacıyla AISI 304 paslanmaz çelik ve 5000 serisi alüminyumdan olmak üzere 2 adet dış iskelet sistemi tasarlanmıştır. Paslanmaz çelik prototip çalışmanın ilk aşamasıdır. Bu prototip ile elde edilen deneyim ile alüminyum prototip tasarlanmıştır. Paslanmaz çelik prototip için literatürden elde edilen yürüme verileri kullanılarak, alüminyum prototip için ise deneysel elde edilen yürüme verileri ile basma sırasında ayakta oluşan kuvvetler göz önünde bulundurularak sistemlerin kinematik - kinetik analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca elde edilen basma verileri ile alüminyum prototipe en çok yüklenmenin olduğu 3 basma konumu için statik analiz gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları göz önünde bulundurularak iki adet prototip imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, presents the design of two exoskeletons systems, which consist of AISI 304 stainless steel and 5000 series aluminum. The prototypes are developed for the ones who have been suffering from single lower extremity problems. Experiences gained from the designing stainless steel prototype as a first level of study, shed light on designing aluminum prototype. The Stainless steel prototype is analyzed based on the knowledge of literature of walking behavior. Aluminum prototype is analyzed based on experimental data of walking behavior and ground reaction forces in foot during the stance phases. Ground reaction forces are obtained from aluminum prototype shows that the highest load occurs in 3 stance phases. Therefore aluminum prototype is also statically analyzed. Consequently, both systems are produced by the results of the kinematic-kinetic and static analysis.