Kalsiyum ve magnezyum oksit bileşimli bir frit kompozisyonu geliştirmek ve kristalizasyon davranışını incelemek
Developing a frit composition based on calcium and magnesium oxide and investigation its crystallization behaviour
  1. Tez No: 373969
  2. Yazar: HAKAN KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. AYDIN GÖKTAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada amaç hızlı pişirim yer karolarının sır reçetelerinde kullanılan kalsiyum ve magnezyum oksit içerikli bir mat frit kompozisyonu geliştirmektir. Seramik sektörünün sır reçetelerinde kullanmak üzere ithal ederek temin ettiği mat fritler baryum ve/veya kurşun oksit içeren hem sağlığa zararlı hem de pahalı hammaddelerden oluşmaktadır. Bu çalışmada, magnezyum ve kalsiyum oksit içerikli mat fritler geliştirilmiştir ve mevcut kullanılan baryum veya kurşun oksit içerikli ithal mat fritler ile geliştirilen fritlerin çekirdeklenme ve kristalizasyon davranışları kıyaslamalı olarak incelenmiştir. Fritlerin termal genleşme katsayıları Dilatometre ile belirlenmiştir. DTA analizleri ile fritlerin ısı karşısında davranışları incelenmiş olup elde edilen verilere göre yapılan ısıl işlemler sonucu fritlerin kristalleşme davranışı XRD ile ve mikro yapıları SEM ile incelenmiştir. Analiz sonucu elde edilen veriler, geliştirilen mat frit kompozisyonlarının daha kararlı olduğunu, çekirdek oluşumu ve kristalizasyon gelişiminin kontrol edilebildiğini göstermiştir. Sonuç olarak sağlığa zararsız ve ekonomik olarak geliştirilen mat fritin kullanılmasıyla sır reçeteleri oluşturulmuştur ve bu sır reçetelerinin seramik sanayinde uygulaması ile istenilen yüzey kalitesi ve teknik özellikleri sağlayan sırlı ürünler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to develope a matt frit composition used in fast fired floortile glaze recipes. The imported matt frit compositions for using in glaze recipes in ceramic industry consist of raw materials containing barium and lead oxide which are expensive and hazardous to health. In this work magnesia and calcia based matt frit composions are developed and nucleation and crystallization behaviour of these developed frits are investigated and compared with the imported frits containing barium and lead oxides Thermal expansion coefficients of frits are determined by Dilatometer. The thermal behaviour of frits upon heating are investigated by using DTA and the heat treatment of frits are made according to DTA results. The crystallization behaviour and microstructure of of heat treated samles are investigated by using XRD and SEM, respectively. As a result, glaze recipes are composed by using of this healty and economic developed matt frit composion and by application of these glazes in ceramic sector glazed products are developed providing the required surface quality and technical properties.