Design improvement of radial fans on domestic refrigerators by numerical and experimental methods
Ev tipi buzdolaplarında kullanılan radyal fanın sayısal ve deneysel metotlarla tasarımının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 373967
  2. Yazar: ENES GÖNENLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı uluslar arası standartlara uygun olacak şekilde gıdaların kısa süreli saklanması amacıyla evlerde kullanılan buzdolaplarına ait bir radyal fanın çıkış bölgesindeki akış karakteristiğinin geliştirilmesidir. Bu amaçla fanın hava çıkış bölgesindeki akış karakteristiği deneysel olarak Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçümü (PGHÖ) yöntemiyle belirlenmiş, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemiyle de doğrulanmıştır. Deneysel ve sayısal çalışmalarla akışın yönünün belirlenmesinden sonra akış profilinin optimize edilmesi amacıyla parametrik çalışma yapılmıştır. Fanın çıkış ağzı boyunca yaklaşık olarak eşit hız değerlerinde ve doğrusal bir yönde akış karakteristiği sağlamak bu çalışmanın başarısıdır. Bu geliştirmelerin hedefi sadece buzdolaplarındaki bölmelerde homojen hava akışını sağlamak değil, aynı zamanda fanın bulunduğu bölmedeki soğutma performansını direk etkileyen evaporatörden olan zorlanmış taşınımı arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve the flow characteristic at the exit region of a radial fan that is mounted on domestic refrigerators, which are used short term preservation of foodstuff in the home according to International Standards. For this purposes Particular Image Velocimetry (PIV) method was carried out on the fan and Computational Fluid Dynamics (CFD) method was used to validate the experimental results in order to determine the flow characteristic at the exit region of radial fan. After determination of natural flow direction by using the experimental and numerical investigations, a parametric study was implemented to optimize the flow direction at the exit region of the radial fan. The success of this study is to provide approximately equal velocity values and linear flow directions throughout the exit region of radial fans' duct. This developments' goal is not only implementation the homogeneous air distribution inside the refrigerator compartments but also increase the forced convection on the evaporators that is directly effected the cooling performance of the related volumes.