İran geleneksel konut mimarlığının modern konut mimarlığına uzanan süreklilikleri üzerine bir irdeleme: Tebriz örneği
An investigation about continuities of traditional housing architecture to modern housing architecture in Iran: Case of Tabriz
  1. Tez No: 373972
  2. Yazar: ALIREZA MEHRFAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARITAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Teknoloji sayesinde, modern dünya da hızla değişmektedir. Bu değişim, sosyal, kültürel, siyasal ve birçok kavramı da değiştirmektedir. Bu değişim ve dönüşümler, mimarlığı, özellikle konut mimarlığını olumlu ve olumsuz olarak doğrudan etkilemektedir. İklim ve doğa, konut mimarlığını etkileyen bir başka ve belki de en önemli faktördür. Bu tez kapsamında, genel olarak, İran genelinde ve daha detaylı olarak, İran'ın doğu Azerbaycan ilinde bulunan Tebriz kentinin geleneksel ve modern konut mimarlığı sosyokültürel ve iklimsel açıdan irdelenip karşılaştırılarak, geleneksel konut mimarlığından modern konut mimarlığına uzanan sürekliliklerin saptanması amaçlanmıştır. İrdelemeler sonucunda, İran ve Tebriz konut mimarlığında ve konut tasarımında, sosyokültürel değerlerin bir bölümünün ve iklim koşullarının büyük ölçekte göz ardı edildiği, teknolojinin sunduğu birçok kolaylıklara rağmen, geleneksel konut mimarlığının sosyokültürel ve iklimsel uyumluluk bağlamında çok daha efektif olduğu saptanmıştır. Geleneksel konut mimarlığının araştırılmasıyla, modern konut mimarlığındaki eksiklikler ortaya çıkarılır, bu da, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir konut tasarımlarının meydana gelmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
Technology has been made world change faster than ever. These changings affect sociocultural values, policies and many other values. These changings also affect architecture negatively or positively, especially the housing architecture. Except factors mentioned above, the other factor, and even the most important factor that affect housing architecture is nature and climate. Through this thesis, modern and traditional housing architecture of Iran in general and case study of Tabriz city which is placed in East Azerbaijan province of Iran have been studied and compared in terms of climatic and sociocultural values. The aim is to evaluate continuities or interruption of traditional housing architecture to modern architecture. The evaluation result shows that, although technology has been offered many facilities, traditional architecture with its limited technologies has been much more successful in terms of compatibility with sociocultural values and climatic conditions. Therefore, spatial solutions data achieved by studying and analyzing traditional housing architecture would help improving modern housing architecture.