Evaluation of treatment performance of aluminium based coagulant aids in water treatment
Su arıtımında alüminyum esaslı koagülant yardımcılarının arıtma performansının incelenmesi
  1. Tez No: 373985
  2. Yazar: ELCHIN JABRAYILZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DÖLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Alüminyum esaslı koagülantlar, içme suyu arıtımında koagülasyon/flokülasyon süreçleri vasıtasıyla, partiküler madde ve kolloid giderimini arttırmak amacıyla kullanılırlar. Özellikle, polimerik alüminyum bileşiklerinin geniş pH aralığında, düşük dozlarda dahi etkin oldukları raporlanmaktadır. Alüminyum esaslı koagülantlar için doz azaltılması önem taşır. Çünkü, yüksek alüminyum miktarlarına maruz kalınmasının Alzheimer hastalığı için risk faktörü olduğuna dair hipotezler bulunmaktadır. Bu nedenle, tezin başlıca amacı alüminyum sülfat (alum), poli alüminyum klorür (PAC) ve poli alüminyum klorosülfat (PACS) kimyasallarının arıtma performanslarının araştırılmasıdır. Koagülant türü ve dozunun optimizasyonu, optimum pH ve diğer koşulların (karışım süresi ve şiddeti) belirlenmesi için, koagülasyon/flokülasyon süreçlerini benzeştiren, basit ve etkin bir yöntem olan jar testi kullanılmıştır. Tez kapsamında, gerekli kimyasal dozu ve optimum pH değeri PHREEQC programı kullanılarak teorik olarak belirlenmiş, sonuçlar jar testi ile verifiye edilmiştir. Deneysel çalışmalardan edinilen bulgular, kimyasal (koagülant) dozlarındaki artışın, türbidite giderim verimi artışıyla sonuçlandığını göstermiştir. Optimum poli alüminyum klorür dozu 6 ppm (1.5 miligram/litre), arıtılmış suyun türbidite değeri 4.3 NTU olarak belirlenmiştir. Optimum pH 7 olup, sodyum hidroksit eklenerek ayarlanmıştır. 6 ppm (1.5 miligram/litre) poli alüminyum klorür sülfat dozunda çıkış türbiditesi daha düşük bulunmuştır (3.85 NTU). Optimum pH 6 olarak belirlenmiş ve daha düşük miktarda sodyum hidroksit eklenmesi gerekmiştir. Son olarak, 3 ppm (0.75 miligram/litre) alum için çıkış suyunun türbiditesi 3.85 NTU olarak belirlenmiştir. Optimum pH 7 olup, ayarlamak için asit/baz kullanılmasına gerek olmamıştır. Bu yüzden, türbidite giderim verimi, asit veya baz eklenmesi, görünüm (berraklık) ve çamur oluşumu göz önüne alarak optimum koagülat olarak alum belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminium based coagulants are used in drinking water treatment to enhance the removal of particulate matters and colloids through coagulation/flocculation processes. Especially, polymeric aluminium compounds are reported as effective over a wider pH range even at low doses. Reduction in the dosages has prime importance especially for the alum based coagulants. Because, it has been hypothesized that higher aluminium exposure is a risk factor for the onset of Alzheimer's disease in humans. Therefore, the principal aim of the thesis was to investigate the treatment performance of aluminium sulphate (alum), poly aluminium chloride (PAC), and poly aluminium chlorosulphate (PACS). In order to optimize the coagulant type and dosage, determination of optimal pH and other operational conditions (i.e. optimization of mixing time and intensity for rapid and slow mixings), jar test that is a simple and effective method that simulates the coagulation/flocculation processes was used in the experiments. In the framework of the thesis, required chemical dosage and optimal pH was also determined theoretically by using PHREEQC interactive program before the jar test procedure. The results verified with jar test experiments. The data obtained from the experiments shown that increased chemical doses were resulted higher treatment performance in terms of turbidity. Optimal poly aluminium chloride dose was determined as 6 ppm (1.5 milligram per liter) yielding 4.3 NTU effluent turbidity. Optimal pH was 7 and in order to adjust pH, sodium hydroxide was used. For the poly aluminium chlorosulphate, lower residual turbidity (i.e. 3.85 NTU) was obtained at 6 ppm (1.5 milligram per liter). The optimal pH was 6 thus lower sodium hydroxide addition was required for pH adjustment than poly aluminium chloride. Finally, effluent turbidity was 3.85 NTU for 3 ppm (0.75 milligram per liter) aluminium sulphate. Optimal pH was 7 for alum and acid/base addition was not required for pH adjustment. Therefore, optimal reagent was selected as alum considering removal efficiency of turbidity, no additional acid or base addition, appearance, and sludge production, as well.