Sıvı halkalı kompresörlerde su buharı sıkıştırılmasının deneysel analizi
Experimental analysis of steam compression using liquid ring compressors
- Tez No: 373984
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERHAN KÜÇÜKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılan çalışmada, sıvı halkalı kompresörle su buharı sıkıştırılması deneysel olarak incelenmiştir. Tasarlanan sistem, buhar kazanı ve kompresör olmak üzere iki ana bileşenden oluşan açık bir sistemdir. Kazanda belirli sıcaklık ve basınç altında üretilen doymuş su buharı, sıvı halkalı kompresör tarafından emilmektedir. Kompresöre giren akışkanların sıcaklığı, kazan ısıtıcı gücü ve kompresör gücü ölçülmüştür. Kompresör çıkışında atmosfer basıncı ve biraz üzerine sıkıştırılan su buharının, çıkış sıcaklık ve basınç özellikleri gözlemlenmiştir. Buhar debisi, enerji denge denklemlerinden hesaplanmıştır. Bu şekilde, su buharı sıkıştırılmasında kullanılan bir sıvı halkalı kompresörün emiş hacmi, verim, güç gibi çalışma karakteristiğinin basınç oranına bağlı değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, steam compressions using liquid ring compressor is experimentally investigated. Designed system is opened system that included two main component that steam boiler and compressor. Saturated steam that produced in the boiler at a certain pressure and temperature is sucked by compressor. Temperature of fluids that entering the compressor, heater power of boiler and compressor power are measured. Outlet temperature and pressure properties of steam that compressed to atmosphere and slightly higher pressures are observed. Steam flow rate is calculated from energy equilibrium. In this wise, the change of operating characteristics of a liquid ring compressor as volumetric suction flow, efficiency, power are investigated by changing compression ratio.