Examining the logistic points in the Independence War of Turkey using spatial statistics and GIS
Türk Kurtuluş Savaşı'ndaki lojistik noktalarının mekansal istatistik ve CBS ile incelenmesi
  1. Tez No: 373987
  2. Yazar: MUSTAFA BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL MERT ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonrası, Türk ulusu yoksulluk, açlık, hastalıklar ve savaş yorgunluğu ile meşgul iken İtilaf devletleri Türk yurdunu işgal ediyorlardı. Bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Türk ulusu, büyük bir azim ile savaşın tüm zorluklarının üstesinden geldi. Türk ordusunun nitelikli stratejileri ve taktiklerinin yanı sıra, kesin zafer için operatif ve akıllı lojistik destek sistemine ihtiyaç vardı. Bu çalışmada, bu başarılı lojistik destek sistemi mekansal istatistik ve CBS'nin yardımıyla incelendi. İnceleme için, bir ordu için harekattaki en önemli lojistik noktaları seçildi. CBS teknolojisinin yardımıyla, geniş bir veritabanı oluşturularak, istatistik analizler, görsel sunumlar ve coğrafi analizlerle birleştirildi. Çalışmamızda mekansal analiz üç başlık altında kategorize edilebilir: Merkezi eğilimin ölçülmesi, istatistiksel yayılımın ölçülmesi ve coğrafi dağılımın ölçülmesi. Sonuç olarak Türk Kurtuluş Savaşındaki lojistik noktaların yerlerinin seçimi rastlantısal olmaktan çok uzaktır. Sadece erzak ambarlarının dağılımı rastlantısaldır. Diğer lojistik noktalar dağınık yerleşim modelidir. Yol ulaşım ağlarına ve kaynaklara yakınlık dikkate alınmıştır. Lojistik noktaların mekansal seçimleri harekat bölgesinde yaygın dağılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the defeat in World War I, the Turkish Nation was struggling with poverty, starvation, diseases and battle fatigues, while the Allies were occupying Turkish country. Despite all the negativities, the Turkish Grand National Assembly and the Turkish Army had overcome all the challenges of the war with a remarkable effort. As well as eligible strategies and tactics of Turkish Army, it is clear that for a decisive victory there needs to have an operative and a wise logistics support system. This successful logistics support system is examined by the help of spatial statistics and GIS in this study. Generally the most essential logistic points for an army in the field were chosen to study. With the help of the GIS technology, as an extensive database was developed and statistical analyses were combined with visual representations and geographic analyses. Spatial analysis properties can be categorized under three headings in our work: Measuring central tendency, measuring statistical dispersion and measuring of geographic distribution. As a result locational choices regarding the logistic points are far from being random in Independence War of Turkey. Only the distribution of supply warehouses is random. The rest of logistic points have dispersed pattern. Closeness to transportation networks and resources were considered. Locational choices were made to obtain a dispersed distribution of logistic points to operational area.