İzmir ili örneğinde bölgeleme çalışmalarının değerlendirilmesi ve hizmet alanı belirleme çalışması
Evaluation of zoning studies and assessment of sphere of service: Case of Izmir
  1. Tez No: 373988
  2. Yazar: KÜBRA BOSTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHU DALGAKIRAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Farklı bilim dallarının bakış açısıyla farklı biçimlerde tanımlanan bölge kavramı uygulamalarda da farklılıklara konu olmuştur. Geçmişten günümüze teknolojik gelişmenin gereklerine ve gereksinimlere istinaden bölge, farklı boyutlar kazanmıştır. Öte yandan mekanı bölgelere ayırma ihtiyacı ve kademelenme durumu süreç içinde değişime uğramış, hizmet alanı sınırını ulusal sınırın ötesine taşımıştır. Yapılan analizlerde kamu kurumları ve özel firma hizmet bölgeleri baz alınmış, kamu kurumları hizmet bölgeleri içerisinde İzmir ilinin hizmet bölgesi üzerinden faaliyet alanları paralelinde üç hizmet alanı bölgesi ortaya çıkarılmıştır. Bu bölgeler yaklaşık aynı parametreleri temel alan kamu kurumlarının İzmir ili hizmet bölgeleridir. Özel firmalara ilişkin hizmet bölgeleri için farklı sektörler bazında incelenen firmaların İzmir ili bölgeleri çakıştırılarak İzmir ili merkezli ekonomi temelli hizmet bölgesi belirlenmiştir. Ortaya çıkan bu bölge İzmir ilinin sektörel açıdan bölgesel ilişki ağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of region, which has been defined differently through the perspectives of different disciplines, has been subject to discrepancies in practice, as well. The region has gained different dimensions from past to present depending on the necessities of technological developments and needs. On the other hand, the need for zoning and the status of hierarchy have undergone a change and boundaries of the sphere of service have moved far beyond the national boundaries. The analyses have been based on the service areas of public institutions and private companies. Among the service areas of public institutions and in parallel to the field of activity, three zones of service have been determined. These zones constitute the service zones of Izmir city which are based on approximately the same parameters. Related with the catchment areas of private companies, Izmir regions of companies from different sectors have been overlapped and the economy based interaction area has been determined. The emerging region puts forwards the network of regional relationship of Izmir city sectorally.