Constitutional economics
  1. Tez No: 37399
  2. Yazar: DİLEK SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET 1930larda dünyada ekonomik kriz yaşandı; işsizlik çarpıcı boyutta arttı ve ekonomi durgunlaştı. Krize kadar görüşleri benimsenen Klasik ekonomistler bu krizden nasıl kurtulanacağını belirleyemediler. Bu sırada John Maynard Keynes, durgunluktan kurtulabilmek için Genel Teorisini ortaya attı. Başka alternatifi olmayan ekonomistler bu görüşü benimsediler. Ancak bu teori çağdaş demokratik sistemler için tasarlanmamıştı. Bireyler toplum çıkarları yerine kendi çıkarları için çalıştıklarından, birey, seçmen, politikacı ve bürokrat olarak mevcut düzeni kendi çıkarlarını maksimize etmek için suistimale yöneldiler. Keynesin teorisinin bilinçli veya bilinçsiz yanlış uygulanması sonucu, işsizlik, enflasyon ve bütçe açıklan oranlarındaki artış problemlerin kanıtı olarak ortaya çıktı. Kendilerini anayasal iktisatçı olarak adlandıran bazı iktisatçılar, mevcut sistemdeki problemleri gidermenin tek yolunun anayasadaki bazı kurallara sınırlamalar getirmek olduğunu iddia etmişlerdir. Böylece oyunun kurallarını belirleyecek ve sistemi yöneten kişiler oyunu belirlenmiş kurallar dahilinde oynayacağından sisteme şimdiki gibi büyük zaralar veremeyeceklerdir. Bu sebeple, anayasal iktisatçılar anayasaya konulması gerekli en uygun sınırlama ve iyileştirme yöntemlerini bulmaya çalışırlar. Bu çalışmada, önce Klasiklerden farklı olarak Keyneslerin sisteme ne getirdikleri ve daha sonra Keynes'in Teorisi sonrası ortaya çıkan problemler ve mevcut problemleri çözmek veya azaltmak için anayasal iktisatçılarca teklif edilen öneri ve görüşler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT During 1930s economic crisis happened in the world; unemployment was dramatically increased and economy was in stagnant. Classical economists whose ideas had accepted untill crisis, could not explain how to get out that crisis. At that time, John Maynard Keynes proposed his General Theory in order to eliminate the stagnant. Economists who had no alternative accepted his theory. However, his theory was not designed for the contemporary democratic system. Since individuals work for their benefits rather than social benefits, individual as voter, politician, and bureaucrat tend to abuse the system in order to maximize their utilities under the existing conditions. Following the misused application of Keynesian theory whether concious or unconcious, increase in unemployment, inflation and buget deficit rates are showed itself as an evidence of the problems. Some economists, whose call themselves as constitutional economists, claimed that the only solution for the existing problems is to put some restriction on the rules of constitution. By that way, they would define the rules of the game and since people who are in the management in the system would play the games within the rules, they would not give such big damage as existing. Therefore, constitutional economists try to find out the most appropriate restrictions or improvements which should be put on constitution. In this study, first what kind of approaches had been brought to the system by Keynesians contrary to the Classics, and then, arisen problems after Keynesian theory and proposed suggestions or views which are presented by Constitutional economists in order to solve or minimize the existing problems in the system are examined.