Gıda ürünlerinde Sudan boyalarının analizinde yeni sıvı ekstraksiyonu tekniklerinin geliştirilmesi
Progressing new solvent extraction techniques in analysis of Sudan dyes in food matrixes
  1. Tez No: 373996
  2. Yazar: MEHMET KILINÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SEYHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmada öncelikle, ekstraksiyon çözücüsü olarak kullanılması için 1-oktil-3-metil imidazolyum hegzaflorofosfat iyonik sıvısı sentezlenmiştir. Elde edilen iyonik sıvı FTIR ile karakterize edilerek termal davranışı TG/DTG eğrisi ile incelenmiştir. Sudan (I-IV) boyalarının kromatografik tayin öncesi zenginleştirilmeleri için iyonik sıvı bazlı dispersif sıvı-sıvı mikroekstraksiyon yöntemi geliştirilmiş ve yöntem optimize edilmiştir. Sudan boyaları pH 7'de, 250 mikrolitre dispersif çözücü, 75 mikrolitre iyonik sıvı kullanılarak zenginleştirilmişlerdir. Geliştirilen yöntem, kırmızı pul biber, toz biber ve domates salça örneklerindeki Sudan (I-IV) boya kalıntı miktarlarının tayin öncesi zenginleştirilmeleri için başarıyla uygulanmıştır. Gerçek örneklerde boya kalıntılarına rastlanılmamıştır. Her bir boya için doğrusal çalışma aralığı, gözlenebilme sınırı, gün-içi ve günler-arası tekrarlanabilirlik belirlenmiştir. Yöntemin doğruluğu için, belli derişimlerde standart Sudan (I-IV) boyaları örneklere eklenmiş ve yüzde 80-100 arasında geri kazanım değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In study, 1-octyl-3-methyl imidazolium hexafluorophosphate ionic liquid has been firstly synthesized for used as extraction solvent. The resulting ionic liquid has been characterized by FTIR and thermal property investigated by TG/DTG curve. Ionic liquid based dispersive liquid-liquid microextraction method was developed for preconcentration of Sudan (I-IV) dyes before chromatographic determination and the method was optimized. Sudan (I-IV) dyes have been concentrated using 250 microliter dispersive solvent and 75 microliter ionic liquid at pH 7. Proposed method has been successfully applied to preconcentration of residues of Sudan (I-IV) dyes in red pepper flakes, chilli powder and tomato sauce samples prior to determination. Dye residues have not been found in real samples. Linear working range, limit of detection, reproducibilities of within-day and between days have been determined for each dyes. Standard solutions of Sudan (I-IV) dyes in certain amount have been added to samples for accuracy of method and recovery values have been obtained between percentage 80-100.