Nanotechnologic methods for water treatment
Su arıtımında nanoteknolojik metotlar
  1. Tez No: 373995
  2. Yazar: RUTİ RUTH POLİTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın en önemli amacı yeni nesil fotokatalizörlerle (potasyum lantanyum titanat) suyun içinde zor parçalanan bazı bileşiklerin fotokatalik parçalanma verimlerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada pH, kirletici konsantrasyonu ve ışık şiddetinin etkileri incelenmiştir. Yeni gelişen katmanlı perovskit yapıdaki fotokatalizör sol-jel metoduyla üretilmiştir. Sol-jel tekniği kolloidal nano partiküllerin sıvı fazdan oluşturulmasıdır. Nanomalzemelerin ve kaplamaların üretimleri gün geçtikçe ilerlemektedir. Bugün, en önemli ve sürekli artan problem su kirliliğidir. Su kirliliği evsel ve endüstriyel atıklar ile doğal kirleticilerden meydana gelmektedir. Mevcut arıtma yöntemlerindeki en önemli problem çamur oluşumudur. Çamur oluşumunu önlemek amacıyla nanoteknolojik bir metod olan sol - jel yönetimi ile üretilen yeni nesil fotokatalizörler kirleticinin oksidasyonu için kullanılmıştır. Kristografik harmoniyi arttırmak için buffer layer uygulaması ile katalizör geliştirilmiştir. Seryum oksit buffer layer olarak seçilmiştir. Üretilen filmlerin yapısal ve morfolojik karakterizasyon işlemleri DTA, FTIR, XRD ve SEM analizleri yapılmıştır. Fenol (organik madde), metilen mavisi (azo boyar madde) ve siyanür (inorganik madde) gibi kirleticiler kullanılarak fotokatalitik oksidasyon ile güneş simülatörü (ATLAS SUNTEST CPS+) yardımıyla performans testleri yapılmıştır. Üretilen filmlerle yapılan deneyler sonucunda, fenol ve metilen mavisi ikinci derece reaksiyon kinetiğine uyduğu görülmüştür. Siyanür testlerinin sonucunda ise siyanür birinci derece reaksiyon kinetiğine uyduğu çıkmıştır. KLTO siyanür ve metilen mavisi arıtımında fenol arıtımından daha başarılı olmuştur. Yüzey kaplaması ile üretilen katalizörlerin partikül haldeki katalizörlere göre daha çevreci ve insan sağlığı açısından daha az zararlı olması sebebiyle böyle bir çalışma yapılmasına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to see the photocatalytic degradation efficiencies of the persistent compounds in wastewater by using new generation photocatalytic materials (potassium lanthanium titanates). And also the influence of pH, pollutant concentration and light intensity are investigated. Newly developed layered perovskite structures are produced by sol-gel method. Sol-gel technique is a process to generate colloidal nanoparticles from liquid phase. The production of advanced nanomaterials and coatings are improving day by day. Today, water pollution problem is an important and increasing issue. Especially domestic and industrial wastes and natural pollutants create many problems. The disadvantage of the current treatment methods is the sludge formation. A nanotechnological method called sol-gel is applied to produce newly developed photocatalysyts, to avoid the sludge formation and to oxidize the pollutants. To increase the crystalographic harmony, buffer layer application was applied. Cerium oxide was selected for a buffer layer. DTA, FTIR, XRD and SEM analyses were performed to find the structural and morphological characterization processes of the photocatalysts (KLTO), respectively. Phenol (organic matter), methylene blue (azo dye) and cyanide (inorganic matter) photocatalytic performance experiments were carried out in a solar box ATLAS SUNTEST CPS+ which is simulating natural radiation. As a result of the study, the phenol and methylene blue experiments can be fitted to a second order reaction law. On the other hand, cyanide can be fitted first order reaction law. KLTO is more effective to treat cyanide and methylene blue than phenol. Thin film photocatalysts are more environmentalist and less harmful than particulate catalysts. The difficulties of particulate catalysts are the separation of the particles from wastewater. For this reason, this study is realized.