Development of computational methods for creative visual design
Yaratıcı görsel tasarım için hesaplama yöntemleri geliştirilmesi ve uygulaması
  1. Tez No: 373997
  2. Yazar: RAMİZ YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tezin amacı, resimler üzerinden nesnelerin yada bazı şekillerin alınarak matematiksel olarak ifade edilmesi ve uygun veri setinin genetik algoritmalarda ve yapay sinir ağlarında kullanılması için hazırlanması. Bu sayede yeni nesnelerin yaratılarak dizaynırlara yardımcı olunması hedeflenmektedir çünkü endüstri ürünlerinin dizaynında yaratıcı görsel tasarım önemli bir faktördür. Bu amacı gerçekleştirebilmek için“Yaratıcı dizayn nedir?”,“Yaratıcı dizayn aşamaları nelerdir?”,“Yaratıcı dizayn yaklaşımları nelerdir?”gibi sorular cevaplanmalıdır. Tüm bu sorulara cevap bulabilmek için önceki çalışmalar incelenmiştir. Diğer taraftan, bilgisayar destekli dizayn çalışması yapılırken uygun dizayn tekniklerinin bulunabilmesi için dizaynırların düşünce yaklaşımı bilinmelidir. Bu sayede ilgili düşünce yaklaşımı bilgisayar destekli sistemlerde simule edilebilir. Ayrıca nesneleri resimlerden almak için MATLAB üzerinde, bazı kenar tanıma algoritmaları kullanılmıştır. Alınan nesneler üzerinde bazı işlemler uygulanarak, bu resimler önce gri tonlamalı resimlere daha sonra da binary resimlere dönüştürülmüştür. Tüm bu operasyonların sonunda bazı curve fitting teknikleri nesneler üzerine uygulanarak matematiksel bir ifade elde edilmeye çalışılmıştır. Ancak ilgili yaklaşımın tüm nesneler için uygun olmadığı anlaşılmış ve nesneleri matematiksel olarak ifade edebilmek amacı ile bazı yaklaşımlar geliştirilmiş ve hazırlanan veriler genetik algoritma kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of thesis is that taking objects or some part of shapes from the images and representing objects mathematically and preparing proper data sets for genetic algorithms and neural networks. With this way, it is aimed that creating novel objects to help designers because creative visual design is an important factor for industrial products' design. To achieve this goal, questions have to be answered such as“What is creative design?”,“What is creative design processes?”,“What is creative design approaches?”Previous works were examined to answer all these questions. On the other hand, designers' thinking approach have to be known to find design technique while using computer aided systems. With this way, related thinking approaches can be simulated on computer aided systems. Also, some edge detection algorithms are used to take objects from images on MATLAB. These images converted to gray scale images and after that, converted to binary images as some transformations are applied on taken objects. End of all these operations, some curve fitting techniques are applied to find a way to represent objects mathematically. However, curve fitting is not proper way for all objects to identify and some other approaches are developed to represent objects mathematically and prepared input images are tested using genetic algorithm.