Grafin bazlı süperkapasitörlerin modellenmesi
Modelling of graphene based supercapacitors
  1. Tez No: 373999
  2. Yazar: ANIL BUĞRA ALPAYIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada grafen süperkapasitörlerde kullanılacak elektrotların üretimi için, uygulaması basit ve tek tabakalı grafen elde oranı yüksek, ancak seri üretime uygun görülmeyen bir grafen üretim yöntemi olan mikromekanik eksfoliasyon, yaygın olarak kullanılan bir seri üretim yöntemi olan haddeleme işlemine uyarlanarak, sistem dış hatlarıyla modellenmiş ve seri üretim için düşünülen diğer üretim yöntemleri ile fizibilite ve maliyet karşılaştırmaları yapılmıştır. Süperkapasitör bileşenlerinin üretime nasıl entegre edilecekleri ve uymaları istenen kriterler belirtilerek, bu şartları sağlayan alternatifler arasından en uygun malzemeler seçilmiştir. Önerilen sistemde, grafen kalitesini belirleyen iki esas parametre olan işlem sayısının ve hızın etkilerini tespit etmek üzere farklı parametreler kullanılarak eksfoliasyon uygulanmış ve elde edilen numuneler optik mikroskop altında incelenmiştir. Mikrograflar, literatürde belirtilen tabaka sayısı-kontrast ilişkisinden faydalanarak, analiz edilmiş ve tek tabakalı grafen yüzde değerleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, micromechanical exfoliation, an easy method for production of high quality graphene sheets, yet in small quantities, is applied to the rolling process, which is used frequently in mass production of materials. A basic model of the system is provided and compared to other potential candidates for mass production of graphene in terms of feasibility and cost. Certain criteria that should be met by other supercapacitor components and how they will be integrated into the process is specified and a material is selected from amongst the ones that fulfill these requirements. To find out about the effects of two main parameters that control the quality of graphene product, repetition count and speed of rolling, exfoliation is performed using different parameters. Samples are then examined under an optical microscope and using data regarding number of layers in relation to contrast, a basic comparison is made utilising percentage of these different contrasts to determine most single layered graphene output.