Farklı çevresel koşullara maruz kompozitlerin mekanik davranışları
Mechanical behavior of composites subjected to different environmental effects
  1. Tez No: 374000
  2. Yazar: AKAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CESİM ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada termal yaşlanmanın cam-epoksi kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin ve darbe davranışı üzerindeki etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Kompozit malzemeler vakum destekli reçine infüzyonu yöntemi ile üretilmiştir. Kompozit malzemelerin üretiminde, tek yönlü 300 gram bölü metrekare alansal yoğunluğa sahip E-cam takviye malzemesi ve bir reçine sistemi (Araldite LY 564/Aradur 3487 BD) kullanılmıştır. Elastisite modülü, fibere dik ve fiber yönündeki çekme mukavemeti, kayma mukavemeti ve Poisson oranı gibi mekanik özellikleri belirlemek için ASTM standartlarına göre kompozit malzemeler hazırlanmıştır. Daha sonra numuneler sabit bir sıcaklık (95 santigrat derece) ve sabit nem (yüzde 70) altında 0'dan 1300 saate kadar farklı periyotlarda bir klimatik test kabininde bekletilmiştir. Üretilen kompozitin camsı geçiş sıcaklığı yetmiş sekiz santigrat derece olarak bulunmuştur ve bundan dolayı ortam sıcaklığı doksan beş santigrat derece olarak seçilmiştir. Sonuç olarak kompozit malzemenin mekanik özelliklerinde ve delinme eşiğinde saklama süresinin artışı ile yüzde 0,52 ile yüzde 41,32 arasında değişen oranlarda düşme olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of thermal aging on the mechanical properties and impact behavior of glass-epoxy composites were investigated experimentally. The vacuum assisted resin infusion method (VARIM) was used to manufacture composites. In manufacturing of composites, unidirectional e-glass fabrics with areal density of 300 grams per square meter and a resin system (Araldite LY 564/Aradur 3487 BD) were used. In order to determine mechanical properties such as modulus of elasticity, longitudinal and transverse strengths, shear strength and Poisson's ratio, the composite samples were prepared according to the ASTM standards. Then, the samples were conditioned in a climatic test cabin at a constant temperature (95 centigrade Celsius) and a constant humidity (70 percent) for different period of times; ranging from 0 h to 1300 hours. The conditioning temperature was chosen due to the glass-transition temperature of the intact composites which is determined as 78 centigrade Celsius. It is concluded that the mechanical properties and perforation threshold of the composite decrease with increase of conditioning time in the range of 0.52 percent - 41.32 percent.