Experimental and computational fluid dynamics analysis of plate finned tube evaporator
Levha kanatlı boru tip buharlaştırıcının deneysel ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi
- Tez No: 374001
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNÇ EREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, kanatlı ısı değiştiricisinin akış karakteristiği ve ısı transfer performansı hem deneysel hem de sayısal olarak analiz edilmiştir. Kanatlı ısı değiştiricisinin akış ve termo-hidrolik etkilerinin analiz edilmesi için ana denklemler nümerik olarak çözülmüştür ve önemli parametreler bulunmuştur. Nümerik analiz için kanat aralığı, kanat kalınlığı, hava debisi, hava sıcaklığı, soğutucu akışkan sıcaklığı ve farklı kanat ölçüleri gibi parametreler dikkate alınarak yapılmıştır. Kanatlı ısı değiştiricisinin nümerik analizi için dondurucu ve soğutucu bölümden birer adet modül referans alınarak basitleştirilmiş model yapılmıştır. Simülasyonlar için ANSYS yazılımı kullanılmıştır. İlgili problemi tanımlamak için öncelikle geometri ve uygun sayısal ağ yapısı belirlenmiştir; sonra geometriye başlangıç ve sınır şartları tanımlanmıştır. Nümerik analizler için kullanılan basitleştirilmiş ve tam modellerin sonucları incelendiğinde ortalama yüzde 2.5'lik bir fark olduğu görülmüştür. Böylece basitleştirilmiş modelin, tam model ile olan uygunluğu kanıtlanmıştır. Sayısal simülasyonları doğrulamak için entalpik tünelde deneysel analizler yapılmıştır. Deneyler kanatlı ısı değiştiricisi üzerinde farklı hava debisinde ve farklı alkol sıcaklıklarında yapılmıştır. Nümerik analizler deney sonuçları ile doğrulanmış ve ortalama yüzde 5'lik bir yakınsama olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the flow characteristic and the heat transfer performance of a fin-tube heat exchanger was analyzed both numerically and experimentally. In order to analyze the effect of the fluid flow and the thermo-hydraulic performance of a fin-tube heat exchanger, the governing equations were solved numerically and important parameters were found. The fin pitch, fin thickness, air flow rate, inlet air temperature, refrigerant temperature, different fin dimension were taken into consideration as a parameters for the numerical analysis. For the numerical analysis of the fin-tube heat exchanger, one reference module was taken both the cooler and freezer parts of the heat exchanger as simplified model. For the simulations, ANSYS software was used. In order to define the problem, firstly the geometry was defined, then optimum mesh was given and lastly the initial and boundary conditions were defined to the simulated the geometry. After examining the numerical results of simplified and full models, an average of 2.5 percent difference was seen. Thus, the suitability of the simplified model to the full model was proven. Experimental analyses were performed in the enthalpic wind tunnel to validate the numerical simulations. Experiments were performed on heat exchangers for different air flow rates and alcohol temperatures. The numerical analysis was validated by the experimental results and an average of 5 percent agreement was seen.