Determining the hydraulic conductivity behavior of geosynthetic clay liners (GCLs) permeated with different leachates
Değişik sızıntı sularından geçirilmiş geosentetik kil örtülerin (GKÖ) hidrolik iletkenlik davranışının belirlenmesi
- Tez No: 374005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ HAKAN ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, süzdürme sıvısı olarak deiyonize su, çeşme suyu ve üç sızıntı suyu kullanılarak yapılan dört adet GKÖ'nünhidrolik iletkenlik deney sonuçlarını kapsamaktadır. Bu çalışmada, deiyonize su ve çeşme suyu kullanılarak sekiz adet hidrolik iletkenlik deneyi yapılmıştır.Ön ıslatmanın hidrolik iletkenliğe etkisinin varlığını incelemek amacıyla sadece iki adet ön ıslatmasız hidrolik iletkenlik deneyi yapılmıştır.On bir adet de ön ıslatmalı hidrolik iletkenlik deneyi yapılmıştır. Deiyonize su ile yapılan hidrolik iletkenlik deneylerinde en düşük hidrolik iletkenliğe sahip olan GKÖ seçilerek uzun dönem hidrolik iletkenlik deneylerine tabi tutulmuştur (GKÖ-4)(3 adet deney). Böylece, esnek duvarlı permeametre kullanılarak yirmi dört adet hidrolik iletkenlik deneyi yapılmıştır. Sonuçlar iki bölümde incelenmiştir.İlk bölümde, deiyonize su ve çeşme suyu ile yapılan hidrolik iletkenlikler dikkate alınmıştır.Hidrolik iletkenlikle bentonitinfiziko-kimyasal özellikleri; indeks özellikleri, kil içeriği, aktivite, smektit içeriği, nihai boşluk oranı, özgül yüzey alanı ve katyon değişim kapasitesi açısından ilişkileri incelenmiştir. Sonuçlar, hidrolik iletkenlik ile serbest şişme, nihai boşluk oranı ve katyon değişim kapasitesi arasında iyi korelasyon olduğunu göstermiştir. Deneylerin ikinci kısmında, hidrolik iletkenlik ile serbest şişme sonuçları ıslatma durumu ve sızıntı suyu tipi açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar, deneyler sızıntı suları ile yapıldığında serbest şişme değerlerinin önemli derecede azaldığını göstermiştir. Bu davranış, ön ıslatmasızGKÖ'lerin ön ıslatmalı GKÖ'lere göre hidrolik iletkenliğinin 3 mertebe arttığını doğrulamaktadır.Bu artış bentonit ve sızıntı suları arasındaki kimyasal etkileşime dayandırılabilir. Sonuçlar, deneylerin 0,5ile 1,5 yılda sonlandırılmasına rağmen, sızıntı sularının ön ıslatmalı GKÖ'lerin hidrolik iletkenliklerine önemli bir etkisinin olmadığını da göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study covers the results of the hydraulic conductivity tests on four GCLs using deionized water, tap water and landfill leachates as the permeant solutions. In this study, eight hydraulic conductivity tests were conducted using DIW and TW. Only two tests were carried out on non-prehydrated GCLs to see whether hydrating the GCL before the test has an influence on the hydraulic conductivity. Hydraulic conductivity tests were performed on prehydrated GCLs as well (11 tests). Long term hydraulic conductivity tests were carried out on a selected GCL of which had the lowest hydraulic conductivity to DIW among others (i.e. GCL-4) (3 tests). Thus, total of twenty four hydraulic conductivity tests were performed with flexible-wall permeameters. The results are discussed into two parts. In the first part, the hydraulic conductivities of GCLs to DIW and TW are considered. The relationships between the hydraulic conductivities and the physico-chemical properties in terms of index properties, clay content, activity, smectite content, final void ratio, specific surface area and cation exchange capacity of bentonite were investigated. The relationships showed that the hydraulic conductivity correlated well with free swell, final void ratio and cation exchange capacity. In the second part of experiments, the free swell and hydraulic conductivity results were evaluated in terms of hydration condition and leachate type. The results show that the free swell of bentonites decreased remarkably when the tests conducted with landfill leachates. This behavior confirmed that the hydraulic conductivity of non-prehydrated GCLs increased by three orders of magnitude in comparison with the hydraulic conductivity of prehydrated GCLs. This increase can be attributed to chemical interactions between the bentonite and landfill leachates. The results demonstrated that there was no considerable effect of landfill leachates on the hydraulic conductivity of prehydrated GCLs, although the tests were terminated in 0.5 and 1.5 years.