Horizontal cooperation among textile subcontractors
Tekstil sektöründeki fason üreticiler arasındaki yatay işbirliği
- Tez No: 374006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DERYA EREN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Küresel rekabetin arttığı dünyada, rekabet avantajı sağlamak için bölgesel prosesler önem kazanmaktadır. En güçlü rekabet avantajları coğrafi olarak konumlanmış kümelerden ortaya çıkmaktadır. Bir bölgesel küme, aynı endüstrideki firmaların, coğrafi bir bölgede yoğunlaşması olarak tanımlanabilir. Firmaların fiziksel olarak birbirine yakın olması kümelenmeyi teşvik eder; böylece maliyetler azalır ve küresel pazarlarda rekabet etme olasılığı artar. Bir bölgesel kümenin güçlenip gelişmesi için en önemli etken işbirliğidir. İşbirliği dikey yönde yani farklı iş kollarının işbirliği yapması şeklinde olabileceği gibi yatay yönde de, aynı iş kolundaki firmalar arasında da, olabilir. Bu çalışmanın odak noktası, tekstil sektöründe kümelenmiş bir bölgedeki firmaların arasında yapılan yatay yönde işbirliğidir. Ev tekstili, Denizli'de temel iş koludur. Ancak, çoğu firma entegre tesis değildir; yani tüm prosesleri kendi çatısı altında bulundurmamaktadır. Dolayısıyla kümelenme bu bölgede önemini korumaktadır. Bölgedeki firmaların pazardaki rekabet gücünü koruması için toplam maliyetlerin önemli bir kısmını oluşturan taşıma maliyetlerini azaltması gerekir. Bunu yapabilmek için bölgedeki tekstil firmalarının işbirliği yapması gerekir. Bu çalışmada, sektörde bir ilk olma niteliği taşıyan ve 4 ev tekstili üreticisinin işbirliği yapması durumunu inceleyen bir vaka analizi yapılmıştır. İlk olarak, işbirliği öncesindeki bireysel maliyetler, tek depolu heterojen filolu araç rotalama problemi (TDHFARP) çözülerek elde edilmiştir. Ardından işbirliği olması durumunda oluşan koalisyon maliyetleri çok depolu heterojen filolu araç rotalama probleminin (ÇDHFARP) çözülmesi ile elde edilmiştir. Elde edilen koalisyon maliyeti, koalisyondaki firmalara oyun teorisi yöntemlerinden Shapley Değeri, Nucleolus ve Ağırlıklandırılmış Kısmi Kazanç Yöntemi (AKKY) ile dağıtılmıştır. Son olarak, işbirliği öncesindeki ve sonrasında oluşan maliyetler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a world of increasingly global competition, the basis of competition has shifted to localized processes that create competitive advantages. The strongest competitive advantages often emerge from clusters that are geographically localized. A cluster is defined as the concentration of businesses of the same industry in a particular geographical region. Collaboration is the key factor for strengthening and developing a cluster. The cooperation can be vertical or horizontal. The focus of this study is horizontal cooperation in a textile cluster. Home-textile is the most common business line in Denizli. However, most companies are not integrated, which do not include all the production processes. As a result of this, regional concentration (clustering) is still keeping its importance in the area. To compete with the competitors, companies need to cut down the transportation costs which have the biggest proportion in the total cost. To do this, companies in the cluster should cooperate. In this study, a case study is introduced involving four home textile companies which is the first collaboration study in the home textile sector. Firstly, their individual transportation costs are determined by solving single depot heterogeneous fleet vehicle routing problem (SDHFVRP). After that, the coalitional costs are obtained via multi depot heterogeneous fleet vehicle routing problem (MDHFVRP). To allocate coalitional costs fairly, some game theory methods are used such as Shapley Value, The Nucleolus and Weighted Relative Savings Method (WRSM). Finally, individual costs are compared with allocated coalitional costs.