ELİ Soma açık ocaklarında çalışan delici makinelerde performans analizi
Performance analysis of drilling machines at ELI Soma open pits
- Tez No: 374021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ YENİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında Manisa ili Soma Havzasında bulunan Ege Linyitleri İşletmesinde ve Kimtaş A.Ş.'ye ait Soma kireçtaşı ocağında dekapaj ve üretim için delinen deliklerde delici makine performans ölçümleri yapılmıştır. Teorik olarak çalışma içerisinde kayaçların delinebilirliği ve delme oranı indeksi (DRI) hakkında geçmişte yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Numunelere uygulanan kaya mekaniği deneyleri ile ilgili genel bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this thesis study, drilling machine performance measurements were conducted in the holes drilled for stripping and production purposes at Aegean Lignite Enterprises, which is located in Soma coal basin of Manisa and at the limestone quarry of Kimtaş Inc., which is also located in Soma. In regards to the theoretical part of this dissertation, previous studies that were achieved about the drİllability of rock masses and Drilling Rate Index (DRI) are explained and general information is given regarding the rock mechanics tests applied to the samples.