Üriner sistem infeksiyonu olan 0-6 yaş arasındaki çocuklarda üriner sistem anomalilerinin araştırılması
- Tez No: 37404
- Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Üroloji, Child Health and Diseases, Urology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Ekim 1989 ile Haziran 1990 tarihleri ara¬ sında Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalık¬ ları Kliniğine başvurarak üriner infeksiyon tanısı alan 23 çocuk incelendi. Bu çocuklar, üriner sistem infeksiyonu semptomu olan veya üriner sistem infeksiyonu şüphesi olan çocuklardan suprapubik aspirasyonla alınan idrar kültüründe üreme tesbit edilenlerdi. Hastaların fizik muayeneleri yapılıp, laboratuar ince¬ lemeleri de bittikten sonra tedaviye alındılar. Uygun tedavi¬ den 4-6 hafta sonra radyolojik araştırmaları yapıldı. Üriner infeksiyonlar kızlarda fazla bulundu (20 kız, 3 erkek). 3-6 yaş arasında vakaların toplandığı gözlendi. Ateş ve irritatif mesane semptomlarının en sık gözle¬ nen semptomlar olduğu görüldü. Kültürlerde tesbit edilen bakteri cinsinin gram-negatif barsak flora bakterileri olduğu belirlenip, literatürle uy¬ gunluğu gösterildi. Radyolojik incelemelerin; erkeklerde ilk üriner infek- siyonda, kızlarda ise ikinci infeksiyondan sonra gerekli ol¬ duğu gösterildi. Bu da literatürle uyumluydu.Radyolojik çalışmanın sırası US, VCUG ve ÎVP olarak belirlendi, îki yöntemin tek başına tüm anomalileri tesbit etmede yeterli olmadığı sonucuna varıldı. Anomali insidansının literatürle uygunluğu teyid edil¬ di (% 35). Aynı şekilde vezikoüreteral reflü de benzer oran¬ daydı (% 13). Erkeklerde üriner sistem anomalisi literatürde olduğu gibi, kızlardan daha yüksek bulundu (% 66). İlk kez üriner infeksiyon geçirenlerde anomali oranı % 17,64, birden fazla geçirenlerde ise % 83,33 bulundu. Bu sonuçlara göre diyebiliriz ki; birden fazla üriner infeksiyonlu çocuklarda mutlaka radyolojik araştırma yapılma¬ lıdır.
Özet (Çeviri)
In this study which is done at the Pediatrics Department of the Haydarpaşa Numune Hospital between October 1989 and June 1990, 23 children with a diagnosis of urinary tract infection were evaluated. These children were either the ones with urinary tract infection symptoms or the ones with a probable urinary tract infection who had a positive urine culture following suprapubic aspiration. After their physical examination and laboratory evaluaion has been completed, medical treatment was initiated. Radiologic examinations were performed 4-6 weeks after the medical treatment is completed. The rate of urinary tract infection was higher in girls (20 girls, 3 boys). Most of the cases were between 3 to 6 years of age. The symptoms most frequently seen were fever and symptoms of urinary bladder irritation. The type of bacteria detected in cultures were gram- negative colonic flora and it was in accordance with previous studies. It was shown that radiologic evaluation was indicated after the first urinary tract infection in boys and after the second urinary tract infection in girls. This was also in accordance with previous findings.The order in which radiologic examinations were to be performed was determined as US, VCUG and IVP. It was concluded that just two diagnostic procedures were not sufficient to detect all anomalies. The incidance of anomalies was in accordance with previous studies (35%). Similarly the rate of vesicouretheral reflux was in accordance, too, (13%). Rate of urinary tract anomalies in boys was higher than girls as it was in provious studies (66%). The anomaly rate in patients with a first time urinary tract infection was 17,64%, in patients with more than one urinary tract infection attack the rate was found as 83,33%. Accordance to these results, we can conclude that radiological evaluation must be carried out in children with more than one urinary tract infection attack.