Miyadında doğum yapan anne ve bebeklerinde plazma çinko seviyelerinin araştırılması
- Tez No: 37403
- Danışmanlar: DR. DOĞAN ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
- 35 - ÖZET Çinko, insan vücudunda önemli metabolik olaylarda rol oynayan bir eser elementtir. İnsan beslenmesinde de esansiyel bir element olarak kabul edilir. Gebeliğin erken dönemlerinde fetusta çinko varlığı bi linir. Gebelik süresince bu miktar giderek artar. 1989 Haziran-1989 Aralık ayları arasında Haydarpaşa Numune Hastanesi Kadın Doğum Kliniğine miyadmda doğum yapmak üzere başvuran, hematokrit değerleri % 33 ' ün üzerinde otuz kadın tesadüfi olarak seçildi. Bunlarda ve bebeklerinde doğu mu takip eden ilk 48 saatte plazma çinko seviyeleri tayin edildi. Bebeklerden 20'si normal doğum tartılı, 10'u ise dü şük doğum tartılı idi. Normal doğum tartılı bebekler ile dü şük doğum tartılı bebekler arasında plazma çinko seviyesi açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Düşük doğum tartılı bebeklerin anneleri ile normal doğum tartılı bebeklerin anne leri arasında da plazma çinko seviyesi açısından bir fark bu lunamadı. Fakat düşük doğum tartılı ve normal doğum tartılı bebeklerin annelerinin plazma çinko seviyeleri bebeklerinden anlamlı olarak düşüktü. Bunun sonucunda plazma çinko seviyesi ile doğum ağır lığı arasında bir ilişki olmadığı görüşüne vardık. Birçok araştırmacı tarafından yapılan çalışmalarda da bu sonuç gös terilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 36 - SUMMARY Zinc is a trace element that plays an important role in metabolic conditions in humanbeings. It is also accepted as an essential element in nutrition. It is known that zinc is present in fetus in early periods of pregrancy. The value is increased during the preg nancy. Between June 1989 and December 1989 thirty women who applied for giving birth on term to Gynecology and Obstetrics department of Haydarpaşa Numune Hospital and who had hematoc rit values over 33% were chosen at random. The plasma zinc levels were determined from the women and the babies in the first 48 hours after the birth. Twenty of the babies had normal birth weight and ten of them had low birth weight. There were no significant differences between the two groups of the babies and the mothers for the plasma levels of zinc, but zinc levels of all the mothers were less than the levels of their babies in both groups. As a result we conclude that the level of zinc is not associated with the birth weight. This conclusion is also proved by the authors who have studies on zinc.