Poly(Acrylonıtrıle-co-Vınylacetate ) /Fe2o3@pedot core-shell nanocapsules and nanofıbers
Poly(Acrylonitrile-co-Vinylacetate)/Fe2o3@pedot çeki̇rdek-kabuk nanokapsulleri̇ ve nanofi̇berleri̇
- Tez No: 374049
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR SEZAİ SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
P(AN-co-VAc)/Fe2O3 çekirdek-kabuk nanokapsüllerinin eşdeğer büyüklük ve morfoloji ile nanoemülsiyon polimerizasyon yöntemiyle sentezlenmesi oluşturmaktadır. Polimer yapısı çekirdek olarak görev yapan Fe2O3 nanopartiküllerine P(AN-co-VAc) kopolimerinin kabuk olarak kaplanmasıyla şekillenmiştir. İlk olarak, akrilonitril-vinil asetat 20, 30 ve 40 mg değerlerindeki artan Fe2O3 nanopartikülleriyle ve partikülsüz olarak serbest radikal polimerizasyonuyla sentezlendi. Nanokapsüller ve kopolimer kimyasal kompozisyonu, yüzey morfolojisi, partikül büyüklüğü, sıcaklık ve mekanik özellikleri ve ayrıca iletkenliğiyle ilgili olarak FTIR-ATR (Fourier Dönüşümlü Infrared Spektrofotometre), UV-görünür spektrofotometre, XRD (X-ışın saçınım), SEM (Taramalı Elekron Mikroskobu), TEM (Geçirimli Elekton Miskroskobu), AFM (Atomik Kuvvet Mikroskobu), TGA (Sıcaklık Kütle Analizör), DSC ( Diffaransiyel Taramalı Kalorimetri), DMA (Dinamik Mekaniksel Analizör) ve Parstat Elektrokimyasal Analizör cihazlarıyla karakterize edildi. Tezin ikinci amacını etanolle yıkanmış ve 60°C 'de vakum etüvünde kurutulmuş P(AN-co-VAc)/Fe2O3'den P(AN-co-VAc)/Fe2O3@PEDOT sentezlenmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conducting polymers could not be directly deposited onto the surface of magnetic particles due to flocculation and the hydrophilic surfaces of magnetic particles. Therefore, P(AN-co-VAc)/Fe2O3 core-shell nanocapsules with uniform size and morphology was firstly constituted by mini-emulsion polymerization technique that comprises of coating of P(AN-co-VAc) as shell onto Fe2O3 nanoparticles using as core. Because this method facilitates fabricating homogeneously nanofibers including Fe2O3 by electrospinning in comparison with blending the polymer and nanoparticles. Then, P(AN-co-VAc)/Fe2O3@PEDOT core-shell structure was synthesized by oxidative polymerization. The chemical composition of P(AN-co-VAc)/Fe2O3 and P(AN-co-VAc)/Fe2O3@PEDOT nanocapsules were characterized with FTIR-ATR spectrometer and Uv- visible spectrophotometer. XRD was used to determine crystallinity of P(AN-co-VAc)/Fe2O3 and prove the presence of coating with copolymer of Fe2O3 nanoparticles. To obtain particle size of the nanocapsules without PEDOT, it was utilized from SEM. For examining nanofibers of P(AN-co-VAc)/Fe2O3 morphologically, SEM, AFM and TEM images were obtained. With using DSC and TGA for thermal properties of P(AN-co-VAc)/Fe2O3 nanocapsules, Tg values were determined and showed thermal stability of the nanocapsules. Finally, conductivities of nanofibers coating on ITO-PET of P(AN-co-VAc)/Fe2O3 and film produced from P(AN-co-VAc)/Fe2O3@PEDOT by spin-coating on ITO-glass were performed by EIS. Afterwards, the electrochemical results of the nanofibers and film with PEDOT were adjusted to an equivalent curcuit by modelling.